Az Eurostat 2004-es állapotokat tükröző, Csehország kivételével az összes EU-tagállamra kiterjedő felmérésének adatai szerint Hollandia messze lehagyja a huszonnégyes mezőnyt a maga 73 százalékos értékével. Az élbolyba rajta kívül Dánia, Németország és Nagy-Britannia sorolható 60 százalékot némileg meghaladó eredménnyel. A középmezőny élén Ausztria áll, Magyarország nyugati szomszédjában az egyetemekről és főiskolákról kikerülő fiatalok 44 százaléka talál állást egy éven belül. Ausztriától némileg lemaradva Finnország (41 százalék) és Svédország (38 százalék ) következik a sorban.
A tíz új EU-tagállam közül Máltán és a balti országokban a legjobb a friss diplomások munkaerőpiaci helyzete: a szigetországban minden harmadik fiatal álláskereső talál munkát egy éven belül, Litvániában 28 százalékuk, Észtországban 27 százalék, Lettországban
valamivel több mint 23 százalék. Franciaország, ahol a kormány által bevezetni tervezett, közkeletű vélekedés szerint a fiatal munkavállalókat hátrányosan érintő munkaszerződések zavargásokba torkolló elégedetlenséget váltottak ki, kevesebb mint 23 százalékkal tizennegyedik a rangsorban. Nem sokkal marad el tőle Belgium (21 százalék), Olaszország, Lengyelország és Spanyolország (19-19 százalék), valamint Luxemburg (18 százalék). A rangsort Magyarország (12,7 százalék) és Görögország (12,2 százalék) zárja.
A diplomás munkanélküliség mértéke az Eurostat adatai szerint csak évek múltán kezd kiegyenlítődni az Európai Unió tagállamaiban, s akkor is igen mérsékelt a közeledés. Négy évvel az államvizsgák után 2004-ben még mindig csak nyolc tagállamban (Hollandián, Dánián, Németországon és Nagy-Britannián kívül Svédországban, Finnországban, Írországban és Máltán) kúszott 50 százalék fölé az állással rendelkező diplomások száma. Spanyolországban és Franciaországban még ekkor is alig több mint harmadukat foglalkoztatják, Olaszországban és Lengyelországban pedig még a negyedüket sem.
A diplomás fiatalok foglalkoztatásának aránya öt évvel a felsőfokú oklevél megszerzése után még mindig csak 13 tagállamban éri el a foglalkoztatási ráta átlagos európai értékének megfelelő 60 százalék fölötti szintet, s további négy országban haladja meg az 50 százalékot. Olaszországban és Lengyelországban még ekkor is 40 százalék körüli az arány.
MTI - fidesz.hu