Erre a jeles eseményre készültek már a csapatok hónapok óta, hogy bebizonyítsák a cserkészek komolyan veszik nemzetünk hagyományait, ápolják és óvják azt. Ez megmutatkozik abban is, hogy évente történelemverseny keretében számot adnak tudásukról. Ebben az évben magyar történelmünk 16 jeles személyéről kellett tanulniuk és számot adni tudásukról a verseny keretében. Minden csapatnak ezen kívül el kellett készítenie egy térképet, arról az uralkodóról, akinek életét szerette volna ismertetni a többiekkel.
A zsűri elnöke Mihályi Molnár László szepsi történelem tanár volt, aki már több éve alapos és gondosan összeállított kérdéseivel készül a versenyző cserkészcsapatok tudásának felmérésére. A pénteki napon a cserkészcsapatok egy éjszakai portya keretében megismerkedhettek Dunaszerdahely városával. A feladatok teljesítése legjobban a 2. számú Jókai Mór cserkészcsapatnak sikerült.
Szombaton az ünnepi megnyitón a felsorakozott cserkészcsapatokat köszöntötte Vitéz László ügyvezető elnök és Nagy Frigyes Dunaszerdahely város alpolgármestere. A Magyar Tannyelvű Építészeti Szakközépiskola tornatermében lezajlott verseny végeredménye a következő:
1. 28. sz. Kaszap István cscs. Udvard
2. 56. sz. Kossányi József cscs. Szentpéter
3. 68. sz. Apor Vilmos cscs. Kőhídgyarmat
Az oklevelek és emléklapok átvétele után a helyi katolikus templomban vettek részt a cserkészek szentmisén, ahol ThDr. Karaffa János katolikus lelkiatya és Szuh Andrea református lelkésznő szólt a jelenlévőkhöz. A Sárga kastély megtekintése után a szombat estét egy benti tábortűz zárta, ahol a versenyzők megismerkedhettek a garabonciás diák, a táltos és csúf boszorkány történetével.
A vasárnapi zárás után elbúcsúztak a csapatok egymástól és szétszéledtek a Felvidék különböző tájaira, hogy folytassák munkájukat. Megállják helyüket Isten, ember és nemzet előtt!
Karaffa Attila cserkésztiszt