Az ügy minimum furcsa. Arra a kérdésre, hogy a merényletek előkészítésének van-e valóságalapja, két válasz létezik. Vagy nincs, vagy van. Az utóbbinak lényegesen kisebb az esélye. Nagyon is életszerű a feltételezés: magyar érdekek is közrejátszhatnak abban, hogy egy ilyen információ elterjedjen. A kormányfő családja és a szocialista párt számára egy ilyen hír célzott terítése nem okozhat nehézséget.
A tegnapi hangzatos bejelentés arra mindenképpen jó volt, hogy a kampány finisében a téma napokig uralja a médiát. Így nyilván kevesebb szó esik majd Gyurcsány Ferenc bűncselekménygyanús meggazdagodásáról vagy az újabb lesújtó munkanélküliségi adatról. Azt, hogy mennyire veszik komolyan a szocialisták a fenyegetést, jól mutatja: Hiller István pártelnök röviddel a kormányfő bejelentését követően egyértelművé tette, hogy ők nem félnek, mert bíznak a köztársaságban és az igazukban. Ha egy felelős politikus ilyet mond, akkor nincs mitől félni. Hiszen az elképzelhetetlen, hogy Hiller István akár egyetlen magyar állampolgár életét kockára tenné egy nagygyűlés érdekében. Az is árulkodó jel, hogy a kormány tagjaiból álló nemzetbiztonsági kabinet nem is ülésezik a figyelmeztetés miatt. Pedig az MSZP-t, az SZDSZ-t és a kormányt kínosan érintő, Mucuska-gate-ként elhíresült kémügyben öt órán keresztül tanácskozott a testület arról, miképpen lehet a történetet úgy magyarázni, hogy az a Fidesznek okozzon kellemetlenséget. Ilyen átlátszó manőverek után pedig Orbán Viktor nyugodt szívvel jelenthette be, hogy a Fidesz április 2-i rendezvénye nem marad el.
Ugyanakkor biztosra vehető, hogy a nagygyűlésekre valamivel kevesebben látogatnak majd ki, mint ahányan ezt korábban tervezték. És a dolog innentől kezdve a legszorosabban összefügg a magyar választási kampánnyal. Az, hogy a gyűléseken hányan vesznek részt, és azokon mi történik, döntő befolyással lehet a választás kimenetelére. Ezernyi példa bizonyítja, hogy Gyurcsány Ferenc gátlástalan politikai kalandorként a tűzzel is hajlandó játszani; róla nem túlzás azt feltételezni, hogy szó szerint mindenre képes a hatalom megtartása érdekében. Ha kell, bársonyszéke elvesztésének veszélyét a köztársaságot érő fenyegetésként állítja be. A tegnapi bejelentéstől már tényleg csak egy lépés egy álmerénylet végrehajtása vagy a kampánycsend idejére időzített durva provokáció. Ne feledjük, a megalapozatlan félelemkeltés mindig is szerepelt a baloldal eszköztárában, bár most a kormányfő a jelek szerint átlépett egy újabb határt. Boross Pétert a semmiért is megvádolta a balliberális értelmiség azzal, hogy az 1994-es választás előtt szükségállapotot hirdetve tartja meg hatalmát.
Jelenlegi ismereteink szerint a robbantásos merényletek előkészítésének annyi valóságalapja lehet, hogy Szlovákiában is élnek emberek, köztük akad néhány bűnöző, aki elő tud állítani pokolgépeket. Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár környezetében talán már azon dolgoznak, hogy miként lehet ezeket a bűnözőket a Fidesszel kapcsolatba hozni. Ez sajnos beleillik a kormány módszereibe.
Gyurcsány Ferenc kormányzása maga a demokráciát zárójelbe tevő szükségállapot. Az április 9-i választás tétje annál is nagyobb, mint eddig gondoltuk.
Villányi Károly, Magyar Nemzet
fidesz.hu