Teljes napfogyatkozás lesz ma, amelynek sávja Afrikán, az Égei-tengeren, Törökországon, Grúzián, Oroszországon, Kazahsztánon és Mongólián vonul keresztül. A jelenség hazánkban részleges fogyatkozásként látható és helyi idő szerint déli 12 óra előtt 15 perccel kezdődik és körülbelül 14 óráig tart. A legnagyobb fázis valamivel 13 óra előtt következik be, a Hold ekkor a Nap csaknem 60 százalékát takarja el.
Napfogyatkozás olyankor jön létre, amikor a Hold a Föld és a Nap közé kerül, és a Hold árnyéka bolygónkra vetül. A Napnak és a Holdnak az égen látható mérete közel egyforma, mivel a Hold a Napnál 400-szor kisebb, de 400-szor közelebb van, ezért kedvező helyzetben a Hold az egész napkorongot eltakarhatja. Részleges napfogyatkozás akkor látható, amikor a Hold a napkorongnak csak egy részét takarja el. Utóbbi egy-egy napfogyatkozás alkalmával a föld több ezer kilométer széles területéről figyelhető meg. Teljes napfogyatkozás a részleges fogyatkozásnál sokkal kisebb területről látható. Utóbbi csak 100-200 kilométer széles, ez a totalitás sávja.
A napfogyatkozás alkalmából a Magyar Csillagászati Egyesület országszerte távcsöves bemutatásokat tart. Budapesten a III. kerületi Laborc utcai csillagvizsgálóba várják az érdeklődőket.
A jelenségről Péntek Kálmán, a Berzsenyi Dániel Főiskola (BDF) Matematika Tanszékének oktatója, a főiskola csillagvizsgálójának vezetője ma 9 órától a C-épület nagyelőadójában előadást tart. Az égi esemény egyébként a főiskolai csillagvizsgálóból végignézhető.
A csillagászok ezúttal is felhívják a figyelmet arra, hogy a Napba nézés károsíthatja a szemet, sőt, vakságot okozhat, ezért a jelenséget kizárólag alkalmas védőszemüveggel, vagy hegesztőüveggel szabad nézni.
MNO - fidesz.hu