Az Európai Unió(EU) gyógyszerészeti csoportja megbízásából készített felmérés megállapította, hogy a gyógyszertárak létesítésére vonatkozó szabályok eltörlése ugyan általában több patika nyitásához vezet, de ez főként a városközpontokban történik, s a ritkán lakott vidéki területek ellátatlanok maradnak.
Példaként említette, hogy Norvégiában 2001-ben liberalizálták a piacot és azóta csak minden második településen van gyógyszertár.
A három liberalizált és három szabályozott országot összehasonlító tanulmány szerint az a feltételezés sem állja meg a helyét, hogy a közforgalmú gyógyszertárak liberalizációja költségmegtakarítást eredményezhet a gyógyszerárak csökkentésével - mondta.
Ismertetése szerint a liberalizált országokban nem csökkent a drága, államilag nem támogatott gyógyszerek ára, de hektikussá vált az ármegállapítás.
A felmérés rámutat: ott látható gyógyszerár-csökkenés, ahol az állam valamilyen kontrollt gyakorolt.
A gyógyszerkiadások alakulását ismertetve elmondta: a felmérés szerint a liberalizált országokban nagyobb mértékben nőttek a kiadások, mint ahol állami kontroll van: 1995 és 2003 között Írországban 186 százalékkal, Norvégiába 103 százalékkal, Hollandiában 73,5 százalékkal nőttek a kiadások, míg Magyarországon 58 százalékos növekedést mértek. A vizsgált országok közül Magyarországon a legalacsonyabb az egy lakosra jutó gyógyszerkiadás mértéke - közölte.
Hávelné Szatmári Katalin szerint a gyógyszerbiztonságot is csökkenti a szabályozott rendszerből történő kilépés, több hamis gyógyszer kerülhet piacra. Emellett a gyógyszerek tárolása is problémákat okozhat, mint mondta, a boltok, benzinkutak polcaira kirakott gyógyszerek már több gyerek halálát okozták a liberalizált országokban.
A tanulmány arra is rámutat - tette hozzá -, hogy a liberalizált rendszerben elválhat egymástól a gyógyszer és a tudás, a nem gyógyszerészek által árusított készítmények használata pedig kockázatosabb.
Megismételte: a kamara megbízásából, a Medián által készített felmérés szerint Magyarországon a lakosság több mint hatvan százaléka utasítja el a gyógyszertárak liberalizációját. A megkérdezettek úgy vélik, hogy ezáltal több hamisított gyógyszer kerülhet a piacra, drágulhat a tabletták ára, és romolhat a gyógyszerek minősége.
"Sem a lakosságnak, sem az államnak, sem a szakmának nem érdeke a liberalizáció" - hangoztatta Hávelné Szatmári Katalin.
MTI - fidesz.hu