fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Népdalfesztivál Kárpátalján
2006. március 30., 12:02
Jeles jubileum - Bartók Béla születésének 125. évfordulójának jegyében zajlott az idei "Átal mennék én a Tiszán..." népdaléneklési verseny Tiszapéterfalván.

A helyi művészeti iskola és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség szervezésében 12. alkalommal meghirdetett fesztivál joggal büszkélkedhet nemzetközi hírnévvel, mivel a tavalyi évhez hasonlóan, a kárpátaljai énekesek mellett idén is voltak külföldi résztvevői, a magyarországi Vasvár képviseletében.

Homoki Gábor, a Tiszapéterfalvai Művészeti Iskola igazgatója köszöntőjében Bartók Béla nagyságát méltatta, mint mondta az ő kitartó és méltán örökbecsű munkásságának köszönhető, hogy ma van mit énekelniük, muzsikálniuk a népzene szerelmeseinek. Gönczy Sándor, a KMPSZ alelnöke rámutatott: Bartók Béla születésnapja jó alkalom az általa oly sokra tartott népzenei értékek felelevenítésére. "Ahogy Bartók is csak a népzene hallgatásával tudott lelkileg felüdülni, ugyanúgy számotokra is szolgáljon a lelki gazdagodás eszközéül a magyar népzene művelése, szeretete" - fogalmazott beszédében.

A Vasvárról érkezett vendégek és a házigazdák mellett Aknaszlatina, Nagymuzsaly, Visk, Mezővári magyar iskoláinak tanulói, valamint a Beregszászi Magyar Gimnázium és a Kárpátaljai Magyar Főiskola diákjai vettek részt a megmérettetésen. A szólóénekesek két korcsoportban adtak ízelítőt énektudásukból, őket követve a Fülemüle népdalcsoport (Vasvár), a Tiszapéterfalvai Népdalcsoport és a Hajnal Népdalkör (KMF) lépett színpadra. A művészeti iskola egykori végzősei ízes viski, szatmári, mezőségi hangszeres muzsikával szórakoztatták a közönséget, a Fülemüle népdalcsoport vezetője, Varga Diana, Vas megyei népdalokat tanított.

Az elhangzott produkciókat értékelve Vakler Anna, a Népművészet Ifjú Mestere (Székesfehérvár) elmondta: "Öröm, hogy újra itt lehettem és hallhattalak benneteket, ugyanakkor szomorúság, hogy kevesebben vagyunk, mint tavaly. Idén is azt kérem: jövőre hozzatok magatokkal egy barátot, barátnőt, hogy ők is megtapasztalják a közös éneklés örömadó élményét. Bartók Bélára emlékezve én azt a hihetetlen emberi hozzáállást, olthatatlan kíváncsiságot, tudásszomjat és tenni akarást emelem ki, ami minden egyes levelén, írott mondatán átsugárzik. Legyetek ti is kíváncsiak. Naponta tegyétek fel a kérdést: mit tehetnék még, mit tanulhatok még? Legyetek büszkék tehetségetekre és nyitottak a megszerezhető tudásra."

A zsűri tagjai voltak továbbá Németh István népzenekutató, a MTA Zenetudományi Intézetének főmunkatársa, Pál Lajos és Pálné Jancsó Katalin az Aszódi Zeneiskola tanárai, Grigora Éva a Nagyszőlősi Járási Művelődési Osztály munkatársa, Homoki Gábor és Gönczi Sándor. Hozzászólásában Németh István elmondta: Bartók Béla a mai Kárpátalja területén is végzett gyűjtést, amit 559 hangfelvétel örökít, köztük 103 magyar, valamint számos rutén, román, szlovák népdalt. "A bartóki zenei örökség ma is fellelhető. A Zenetudományi Intézetben azon dolgozunk, hogy közkinccsé, mindenki számára hozzáférhetővé tegyük ezeket a csodálatos erejű dallamokat" - mondta a szakember.

Ünnep lévén, a zsűri ezúttal nem osztott helyezéseket, a fellépők bronz, ezüst és arany fokozatú okleveleket vehettek át. Arany fokozatú oklevelet hat szólóénekes szerzett: Pilnai Nóra és Pilnai Eszter (Vasvár), Gricza Zoltán, Nagy Réka, Kergye Eszter, Jörös Andrea. Ugyanezen elismerésben részesült a Tiszapéterfalvai Népdalcsokor és a vasvári Fülemüle Népdalcsoport. A nagyszőlősi művelődési osztály különdíját - értékes könyveket - Gricza Zoltán (Nagymuzsaly) kapta. Németh István és Vakler Anna jóvoltából valamennyi felkészítő tanár átvehette a Magyar népi énekiskola IV. kötetét (szerzők: Bodza Klára-Vakler Anna). A Tiszapéterfalvai Művészeti Iskolát értékes szakirodalommal - könyvekkel, népzenei CD-kel - gazdagították az anyaországi szakemberek.


hirtv.net - fidesz.hu