fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kommunikációs csapdában az MSZP
2006. április 1., 11:22
Miközben a kormányfő-jelölt nárcizmusba, önimádatba hajlóan magabiztos képet sugároz magáról média- és reklámfilm-szereplésein, mintha muníció nélkül maradtak volna a szocialisták a kampány finisében. A legszembeszökőbb a meghirdetett nagygyűlések körüli művi hercehurca. Hacsak kisebbfajta csoda nem történik, az MSZP a saját maga által állított kommunikációs csapdából nem tud kimászni, s a merényletfenyegetések feltuningolása kétségbe vonhatja Gyurcsány Ferenc szavahihetőségét a társadalom nagy része előtt.

Egy közvélemény-kutató cég vezetője mondta nemrég, hogy a szocialista tábor ma még felajzottabbnak tűnik, ám ha a Fidesz elnöke megereszt néhány hasonlóan markáns mondatot, mint az utóbbi beszédeiben, kevésnek bizonyulhat az a mozgósító erő, amelyet a köztársaság óvásától remélnek az MSZP-sek.

Ha józan paraszti ésszel átgondolták volna az esélyeket az MSZP-gyűlés hangzatos, ám óvatlan meghirdetése előtt, bizonyára felteszik a kérdést: vajon életszerű-e, hogy mégoly fontos alkotmányos, ám elvont fogalmak védelmére tömegek szállnak buszra, vonatra, hogy a párt hívó szavára tüntessenek. Kormányzati eszközökkel éppen azért kellett biztonsági fékeket beépíteni a hétvégi tömegrendezvények előtt pár nappal, mert félő, hogy túl erős lesz a kontraszt a két tábor mennyisége és minősége között. A bombamerényletek kilátásának feltuningolt megszellőztetése minden farizeus nyugtató szó ellenére azt a célt is szolgálhatta, hogy számukra kevésbé riasztó méretű embertömeg gyűljön össze a Fidesz Kossuth téri gyűlésén, az Andrássy úti szocialista demonstráció esetében pedig arra lehessen hivatkozni: sokakat visszatartott a terrorfenyegetés.

Az is érdekes, ahogy a jelenlegi kormányfő és a média kart karba öltve kommunikálta a lehetséges bombamerénylet-veszély esetében a visszavonulót. Amikor Gyurcsány kénytelen volt beismerni, hogy nem a hétvégi két nagy összejövetelt érte fenyegetés, hanem általában a kampányeseményeket - micsoda különbség - a baráti sajtó még eddigi szokásaihoz mérten is elképesztő módon hallgatott róla. A taktika azonban könnyen visszafelé sülhet el. Inkább mozgósíthatja az embereket az, hogy felszínre került a posztkommunista miniszterelnök-jelölt mesterkedése.

Ha a pszeudobaloldalon jobb lenne a vezetők memóriája, emlékezhetnének rá, hogy a Nagy Imre-temetésen 1989-ben inkább aktivizálták a tömegeket a MSZMP-s pártvezérek kétértelmű megnyilvánulásai, s a terjengő hírek az erőszakszervezetek háttérben történő készülődéséről.

A kommandósok flottafelvonulását tehát prolongálják. A március 15-i nemzeti ünnepen csak a tümpanonon és az Országház erkélyein tűntek fel, most viszont már kordont is vonhatnak a hétvégi rendezvények köré és átvizsgálhatják a csomagokat - vajon a vidékiek hová teszik a poggyászukat? A vereségtől való páni félelemről tanúskodik az is, hogy átlátszó érvekre hivatkozva még légi felvételek készítését sem akarják engedélyezni a Hír Televíziónak.

Nem tudni, hogy maga a nómenklatúra-milliárdos vajon ismét páncélautóval érkezik-e a helyszínre, mint tette hevesi látogatásakor szerdán. Mindezzel heroikus, egyfajta Csapajeves mázt kívánnak kölcsönözni Gyurcsány szerepléseihez, azt sugallni: a kormányfő a helyén van, s bátran dacol a reá leselkedő veszélyekkel. Azzal viszont, hogy a miniszterelnök az állítólagos fenyegetést követően napokig figyelmeztetés nélkül hagyta a kampányrendezvények megtartását, s csakhamar megkérdőjeleződött a fenyegetés komolyan vehetősége is, sokat kockáztattak: a szocialista miniszterelnök-jelölt szavahihetőségét.

Megyeri Dávid; MNO

MNO - fidesz.hu