Külföldön a szavazás első fordulóját egy héttel a magyarországi voksolás előtt rendezik meg, hogy legyen idő a szavazóurnák hazajuttatására, a második fordulót pedig a hazai szavazással azonos napon.
Az amerikai földrészen az időeltolódás miatt már szombaton lebonyolítják a szavazást, míg másutt vasárnap rendezik meg. Országgyűlési választáson most adhatják le először voksukat külföldön a magyarországi lakhellyel rendelkező magyar állampolgárok, éspedig azokra az egyéni választókerületi képviselőjelöltekre és területi listákra, amelyekre a magyarországi lakcímük alapján jogosultak szavazni.
A magyar állampolgárok korábban két alkalommal élhettek külföldön szavazati jogukkal: 2004-ben a júniusi európai parlamenti választáson, decemberben pedig a kettős állampolgárság kérdéséről rendezett népszavazáson. 2004-ben még csak a nagykövetségeken lehetett szavazni, most viszont a konzulátusokon is: az Egyesült Államokban a washingtoni nagykövetségen kívül a New York-i és a nyugati parti Los Angeles-i főkonzulátuson, Kanadában az ottawai nagykövetségen kívül a torontói főkonzulátuson is.
A szavazóhelyiségek helyi idő szerint reggel hattól este hét óráig tartanak nyitva - a keleti parton közép-európai idő szerint délután egy órától vasárnap hajnali két óráig, a nyugati parton, a Los Angeles-i főkonzulátuson pedig közép-európai idő szerint délután négy órától vasárnap hajnali öt óráig. (Washington és New York, illetve Los Angeles és Budapest között az időkülönbség hét illetve tíz óra, mivel Észak-Amerikában csak vasárnap állítják át az órákat nyári időszámításra.)
Az amerikai kontinensen New Yorkba vetették fel magukat a legtöbben a választói névjegyzékbe: összesen 438 fő. A külföldi külképviseletek közül csak a londoni és brüsszeli lista hosszabb. Washingtonba 247, Los Angelesbe 165, a kanadai Torontóba 149, Ottawába pedig 25 magyar állampolgár regisztráltatta magát.
Horváth Gábor főkonzul elmondta, hogy New York-ban 122 egyéni választókerület érintett a 176-ból. A washingtoni nagykövetség is alaposan felkészült a szombati napra, ahol a 247 szavazót 62 féle kinyomtatott szavazólappal várják. A két szavazófülkét a Washington főváros polgármesteri hivatalától szerezték be. Torontóban 17 megyéből s Budapestről, összesen 65 egyéni választókerületből szavaznak magyar választópolgárok.
A külképviseleti választási iroda (KÜVI) legkevesebb két tagból áll; elnöke a magyar külügyi tárca küldötte, a tagja pedig az adott külképviselet erre kijelölt diplomatája - mondta el Kaleta Gábor, a külügyminisztérium Amerika-referense, a washingtoni KÜVI vezetője az MTI-nek. A munka megkönnyítésére a tárca 200 szavazóként egy-egy személy kiküldését irányozta elő. Washingtonban - ahol 247-en szavazót várnak - a KÜVI három tagú, közülük ketten Budapestről érkeztek. New Yorkban az irodának négy tagja van, ketten a főkonzulátusról. A külképviseletről kijelölt diplomaták két turnusban - február 24-én, illetve március 10-én - hazautaztak és Budapesten egynapos kiképzésen vettek részt az Országos Választási Iroda szervezésében, illetve letették az előírt esküt.
Az öt észak-amerikai szavazókörbe csak a Fidesz küldött megfigyelőt, többnyire olyan személyt, aki egyébként is az országban dolgozik vagy tanul. Washingtonban így Bodor András, az ifjúsági és sportminisztérium volt közigazgatási államtitkára a Fidesz megfigyelője. (A megfigyelők költségeit a küldő párt vagy szervezet fedezi.)
A külképviseleti választási iroda nem végez szavazatszámlálást. A voksolás után a lezárt urnákat éjszakára a külképviselet legvédettebb részén helyezik el, másnap pedig a külügyminisztérium küldöttei viszik haza a legközelebbi légi járattal diplomáciai futárpostaként, kézipoggyász gyanánt, úgyszólván az ölükben.
MTI - fidesz.hu