fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Brit lap szerint Irán elleni támadásról tárgyal hétfőn a brit vezérkar, a kormány cáfol
2006. április 2., 13:32
Vasárnapi brit lapértesülés szerint a brit vezérkar és a kormány magas rangú illetésesei az Irán elleni, most már szinte elkerülhetetlennek tartott katonai fellépés következményeit tekintik át titkos tárgyalásokon a hét elején. A kormány máris cáfolta az értesülést.

A Sunday Telegraph forrásai szerint a hétfőre tervezett londoni megbeszélésen Sir Michael Walker tábornok, a brit fegyveres erők vezérkari főnöke, Andrew Ridgway altábornagy, a brit katonai hírszerzés parancsnoka, Bill Rollo vezérőrnagy, a szárazföldi hadsereg helyettes vezérkari főnöke, valamint a külügyminisztérium és a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal vezető munkatársai vesznek részt. A legnagyobb vasárnapi konzervatív brit lap úgy tudja, hogy a Perzsa-öbölben állomásozó amerikai hadihajók és tengeralattjárók Tomahawk manőverező robotrepülőgépekkel vennék célba az iráni atomlétesítmények légvédelmi rendszereit. Ez lehetővé tenné műholdas vezérlésű, bunkerfalak áttörésére alkalmas bombákkal felszerelt B2-es "lopakodó" bombázók bevetését a Diego Garcia-i, a
Nagy-Britanniában lévő fairfordi, valamint az amerikai Whiteman támaszpontról. Szárazföldi invázió nem szerepel a jelenlegi tervekben, de az atomlétesítményeket megsemmisítenék - áll a cikkben.

A lap szerint a közvetlen brit részvétel korlátozott lenne az esetleges beavatkozásban, de az, hogy Nagy-Britannia vésztervek kidolgozásába kezdett, aláássa Jack Straw brit külügyminiszter azon múlt havi kijelentésének hitelét, hogy "elképzelhetetlen" az Irán elleni katonai csapás. A londoni védelmi minisztérium szóvivője vasárnap hajnalban a BBC-nek tételesen cáfolta a hétfői titkos megbeszélésről szóló értesülést, mondván: semmi ilyesmi nem szerepel a tervekben. A Sunday Telegraph szerint ugyanakkor már a Nemzetközi
Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) is meggyőződése, hogy a vita középpontjában álló iráni atomprogram fő célja az urániumdúsítás és a plutónium kinyerése, ami nukleáris fegyver három éven belüli kifejlesztéséhez nyújtana alapanyagot.

A brit lap forrásai szerint a londoni kormányzati negyed "egyes vidékein" általános az a vélemény, hogy gyakorlatilag "elkerülhetetlen" az Irán elleni katonai fellépés. A hétfői ülésen áttekintik, hogy ennek milyen hatásai lennének a térségbeli brit érdekekre, és azt is, hogy milyen gazdasági következményei lennének, ha Irán megtorlásként leállítaná olajexportját - írta a Sunday Telegraph. Független londoni elemző házak már jó ideje valós lehetőségként számolnak az iráni katonai beavatkozással. Ezek közé tartozik mások mellett az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző és elemző intézete, amely Londonban kiadott múlt havi világgazdasági elemzésében egyharmadosnál nagyobb esélyt adott arra, hogy katonai akcióba torkollik az iráni atomprogram feletti vita, és ezért meredeken megemelte idei olajár-jóslatát, rövid távra nem zárva ki a 100 dolláros olajat sem.

MTI - fidesz.hu