fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Közpénzek és magánzseb(es)ek
2002. október 31., 11:51
Kormánypárti politikusok eddig nem cáfolták azt az értesülést, mely szerint az MSZP és az SZDSZ gazdasági holdudvara a Perfekt Rt.-ben ér össze. A tanácsadó-szakoktató cég vezetői az áprilisi választások után rögtön "kirajzottak" - ma már az állami pénzcsapok egy részét ők felügyelik. A Perfekt közben átalakul(t), s egységnyi idő alatt egyre több közpénzt nyelhet le. Bódis Adrás írása a Heti Válasz 2002. október 31-i számában.

Az MSZP belső életének ismerői úgy emlékeznek: tavaly ilyenkor egyként szisszent fel a "pártmozgalom". Kiderült ugyanis, hogy Medgyessy Péter - akkor még érthetetlen módon - jórészt olyan figurákra bízta választási kampányát, akik távol álltak a pártelittől. A KISZ KB-s kapcsolati tőkére épülő Altus-cégbirodalom feje, Gyurcsány Ferenc mellett vadász- és bankártársának, Erős Jánosnak is helyet szorított a csapatban. Továbbá felfogadta Barabás Jánost - aki az MSZMP agit-prop. osztályán sajátította el a pártpropaganda fortélyait -, az EU-ügyekben jártas Akóts Klárát, illetve néhány hivatásos kommunikátort (Gál J. Zoltán későbbi kormányszóvivőt, a Synergon Informatika Rt. kommunikációs igazgatójaként ismertté vált Keszthelyi Andrást, valamint Szigetvári Viktort).
A külsős kampánymenedzserek a parlamenti választások után is alapemberek maradtak. És mindegyikük megkapta a maga jutalmát, hűbérbirtokát. A Horn-időszak egyik főprivatizátorát, Gyurcsányt főstratégájává avatta a miniszterelnök, az Altus Rt. kötelékében szolgálók pedig újra az eladás előtt álló állami vállalatok élére kerültek. (Heti Válasz, 2002. október 11.) Az MSZP humánpolitikusai a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) egyik társ-vezérigazgatói székébe ültették - a több bank mélyrepültetésében és vagyonvesztésében ludas - Erőst, majd Barabás is bevonulhatott a Hungexpo Rt. vezérigazgatói szobájába. Az ifjú Szigetvárinak meg kellett elégednie egy "egyszerű" felügyelőbizottsági tagsággal a Malév Rt.-nél, miközben a Kormányzati Kommunikációs Központ vezetői posztjára kiszemelt Keszthelyi ma már a kormányimázsforintok csorgását felügyelheti.
A pénzes "bulikból" látszólag kimaradt - az időközben Medgyessy kül- és biztonságpolitikai tanácsadójává emelkedő - Akóts Klára. Ám Akóts sorsa a látszat csal, illetve a kivétel erősíti a szabályt típusú szófordulatokkal írható le. Férje, az MSZMP KB egykori munkatársa, a Horn-kancellária közbeszerzési és gazdasági főigazgatója, Tunyogi László ugyanis notórius álláshalmozóvá léphetett elő a kormányváltás után. Helytáll az MFB és a Hungexpo igazgatóságában (ez utóbbi vállalatnál a testület elnökévé választották). Emellett a kormányközeli Perfekt Rt. üzletág-igazgatójaként és a Perfekt-csoporthoz tartozó Magyar Közbeszerzési Hírbörze Kft. ügyvezetőjeként ténykedik. Végül saját cégében, az Econ-Trust Tanácsadó Kft.-ben maszekol. (Mindezeken kívül nyár végéig a Perfekt-Audit Könyvvizsgáló Rt. igazgatóságában szintén elfoglalt egy helyet.) Tunyoginak tehát jut a betevőre, ennek ellenére - mint az alábbiakból kiderül - nem riad vissza a Millenáris Park informális irányításától és az ebből származó haszon beseprésétől sem.

Álomirtás a Millenárison

"Az alvállalkozások között feudális jellegű cégösszefonódások alakultak ki, és dzsentri típusú költekezés zajlott" - sorolta az Orbán-kabinet által megálmodott Millenáris Park állítólagos gyengeségeit a KDNP-ből a Millenáris Kht. élére igazoló Mizsei Zsuzsa. Az önkormányzati voksolás előtt a közpénzelfolyatós vádakkal operáló MSZP számára persze létkérdés volt, hogy minden Fidesz-jelképről - így a Millenárisról is - kiderítse valaki: "A nemzeti büszkeséget harsogó beruházás csak egy szűk érdekcsoport felhizlalását szolgálta". Mizsei rögvest kerített hát egy magáncéget, amely - ötmillió forintért - jogi-közgazdasági fordulatokkal is alátámasztotta (?) az MSZP által megrendelt vádakat, s szeptember végén feljelentést tett ismeretlen elkövető ellen. A rendőrség nem bíbelődött azzal, hogy ellenőrizze: igazak-e a feljelentésben foglaltak; Berkecz Máriát, a kht. volt vezetőjét kiszemelte, s nyomban őrizetbe vette. (Majd az ügyészség elrendelte az azonnali szabadlábra helyezést.)
A Mizsei által íratott ötmilliós tanulmányt a Perfekt-cégbirodalomhoz tartozó - az SZDSZ ingatlanügyei kapcsán ismertté vált - Perfekt-Audit Rt. készítette. (A politikai megrendelésekre nyitottnak mutatkozó könyvvizsgáló cég akkor regnáló vezéregyéniségei: Virág Attila, akit a Tocsik-ügy kirobbanásakor az ÁPV Rt. - SZDSZ által delegált igazgatósági - tagjaként ismerhetett meg az ország, illetve Tunyogi László.) Tunyogi azóta újra "rárepült" a Millenáris Kht. büdzséjére: a saját, valamint édesanyja tulajdonában lévő Econ-Trust Kft. nevében vállalta, hogy lebonyolítja a kht. által meghirdetett közbeszerzési eljárásokat. Úgy tudjuk, eddig egyetlen ilyen akciót ejtettek meg - a Millenáris-épületek takarítására. Tunyogi díjazása egymillió forintos volt - ám a szerződés szerint még ebben az évben további ötmillió ütheti a markát. Az összességében hatmillió forintos megbízás nem éri el a kilencmilliós közbeszerzési értékhatárt, így Mizsei elvileg gond nélkül kiválaszthatta a munkára az Econ-Trustot.
Ugyanakkor a Heti Válasz birtokába került - az idézett megbízási szerződés tervezetéhez csatolva - egy Tunyogitól származó feljegyzés is, melynek szövege: "Zsuzsi! ... A szerződésbe az értékhatár 2/3-át írtam, OK?". Mindez arra utal, hogy Tunyogi belelát a kht. ügyvezetőjének lapjaiba. Sőt, egyes vélemények szerint egyenesen ő osztja neki a lapokat. Információink szerint Mizsei személyes "kihallgatásokon" is járt már a Perfekt-tisztségviselőnél, sőt a kancelláriába küldött feljegyzéseit is vele láttamoztatja. A már-már feudális jellegűnek látszó összefonódást különösen pikánssá teszi, hogy az áprilisi választások előtt Tunyogi több fórumon is bírálta a hazai közpénzkezelési, -szivárogtatási gyakorlatot. (A német Handelsblatt című üzleti lap éppen reá - mint a Hírbörze Kft. vezetőjére - hivatkozva állította: "Magyarországon a megbízások nyilvános pályáztatás nélkül találnak gazdára, jóllehet finanszírozásuk közpénzekből történik.") A tapasztalat azt mutatja, hogy Mizsei a "dzsentri típusú" pénzszórás mellett pártrendezvényeknek is teret enged a Millenárisban - jóllehet egykor kifogásolta, hogy a Fidesz kampányközponttá "züllesztette" a parkot. Október 12-én például négy kormánypárti polgármesterjelölt, valamint Kovács László és Fodor Gábor ereszkedett a Millenáris népe közé.

Feudálszocialista kötelékek

Tunyogi László persze nem magányos harcos. A feudálszocializmus gyakran hálózataiban is tetten érhető. Alig akad például olyan egykori vagy jelenlegi Perfekt-vezető, aki az áprilisi baldiadal után ne került volna (újra) közel a kormányzati pénzcsapokhoz. A cég volt vezérigazgatója, Szilvásy György most az ifjúsági tárcánál éli a közigazgatási államtitkárok hétköznapjait - 1994 és 1998 között a környezetvédelmi minisztériumban tette ugyanezt. Eközben a Perfekt korábbi vezére, Győrfi István augusztustól kormánymeghatalmazottként felel az egészségügyi reform kidolgozásáért. A szabad demokrata kötődésű Virág Attila a közelmúltban a Malév fb-elnöke lett, míg a Magyar Posta felügyelőbizottságában az MSZP környezetvédelmi kabinetjét is erősítő Rákosi Ferenc, a Szerencsejáték Rt. igazgatóságában pedig Somfai Zoltán vállalt "másodállást".
Mint már korábban láttuk, a "Perfekt és környéke" cégcsoportot nemcsak személykibocsátóként, hanem közpénzbefogadóként is jegyzik. A Heti Válasz értesülései szerint egy szabad demokrata irányítású tárca - a "felsőbb akaratot" képviselő Tunyogi László közbenjárására - több tízmilliós megállapodást köt a közeljövőben a Perfekt Rt.-vel. (Így a cég szervezheti meg a minisztérium munkatársainak azt az EU-ügyi továbbképzés-sorozatot, melyen az előadók többsége maga is kormánytisztviselő.) Vajon miért ragaszkodik a baloldali kormány a Perfekt-emberekhez, -szolgáltatásokhoz? Honnan ered a barátság? Miért tűnik kikezdhetetlennek ez az összefonódás? - adódnak a kérdések.
A Perfekt Pénzügyi Szakoktató és Kiadóvállalat 1995 végén - az úgynevezett egyszerűsített privatizáció keretében - Medgyessy Péter akkori pénzügyminiszter hozzájárulásával került a Gyurcsány-féle Altus Rt. kötelékébe. (Egyes szakértők szerint a magánosítást nem is kellett volna erőltetni, hiszen a vállalat a pénzügyi tárca keretein belül is jól teljesített.) Ezek után kevesen lepődtek meg azon, hogy az új Perfekt első tanévnyitóján Medgyessy mondott ünnepi beszédet. 2000 szeptemberében aztán a Bokros-csomag névadója is köszöntötte az ifjú reménységeket. A magánosított oktató-kiadó vállalat már a kezdetektől fogva szimbiózisban él a KISZ KB-ben naggyá lett káderhaddal, illetve a Pénzügyi és Számviteli Főiskolával. (A jegyzetkiadás hasznát például a Perfekt Rt. fölözi le.) Egyes vélemények szerint a számviteli főiskola egykori KISZ-titkárát, a magát következetesen kereszténydemokratának valló Mizsei Zsuzsát sem a véletlen - inkább a lojalitásra való nyitottság - terelte a Perfekt-érdekkörbe került Millenáris Kht. élére.

Színlelt adásvétel?

Az utóbbi években nyilvánvalóvá vált: az MSZP és az SZDSZ meghatározó háttéremberei az Altus-Perfekt érdekhálóban leltek, lelnek egymásra. Az rt. igazgatóságában helyet szorítottak - a szabad demokraták által alapított City-Ház Kft. "függetlenített" utódcége - a City-Ház Rt. vezérigazgatójának, Kuncze Gábor egykori kabinetvezetőjének, Gáti Péternek. Rajta kívül az elnöki székbe küldött Virág Attila is a liberális vonulatot képviselte a vállalkozásban. Egyes baloldali politikusok szerint a Perfekt-frigy önmagában is elegendő ahhoz, hogy jó időre együtt maradjon az MSZP-SZDSZ kettős.
A fenti vélekedésnek csak látszólag mond ellent, hogy a kormányváltás után alaposan összekuszálódott a Perfekt prominenseinek listája. Kiderült: papíron új tulajdonosa lett a szakképző-tanácsadó részvénytársaságnak, mivel Gyurcsány el akarta oszlatni maga körül a politikai indíttatásból elkövetett közpénzszivárogtatás gyanúját. Ám a gyanú továbbra is tartja magát: a Perfekt Rt. vevője ugyanis, az Erdős Ákos nyomdaipari vállalkozó többségi tulajdonában álló Láng Kiadó és Holding Rt. több szálon kötődik az Altushoz. Szilas Ádám - aki 1992-ben férőhelyet és anyagi támogatást is nyújtott a Gyurcsány-cég indulásához, és azóta is hat a vállalat irányítóira - például régi üzlettársa Erdősnek. Úgy tudjuk, a KISZ pécsi szervezetétől a központi bizottsághoz igazolt Gyurcsány maga is jó viszonyt ápol Erdőssel - aki egykor az Ötlet című KISZ KB-lap alapító-főszerkesztőjeként szerzett országos ismertséget. (Az Altus-Láng "cserekereskedelem" életképességét igazolja, hogy 2000 telén éppen a Láng Holding Rt.-től szerezte meg az Altus a Tunyogi-féle Hírbörze Kft.-t.) Az állítólagos tulajdonváltás ellenére Kuncze "kinyújtott karja", Gáti Péter nem távozott a társaság vezérkarából - a pártcég tehát úgy tűnik, maradt, ami volt.
Értesüléseink szerint a - nevét Pertia Könyvvizsgáló Rt.-re változtató - Perfekt-Audit közben formálisan levált a Perfekt-csoportról, és ma már Virág Attila rendelkezik a társaság felett. A cégdarabolás, -átalakítás ugyanakkor valószínűleg nem érinti a hálózat működését - csupán a "mozgásban az üzlet" szlogent igazolja. Másképpen: a rendszerváltozás előtt "csomózott" cégháló újra készen áll a közpénzek felfogására. Éppen úgy, mint a horni időkben.

Fotó: MTI

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Tiszta kezek
Cikk: A cég beszól
Cikk: Közpénzekből tették jóvá a Malév-elnök ballépését
Cikk: Újra a "hazát szolgálják" az MSZMP és KISZ KB egykori prominensei
Cikk: A szocdem projekt
Cikk: Altus a magasban
Cikk: Szabad madarak szabad rablásai?