A bukaresti napilap az országos adatokra hivatkozva írta, hogy városi környezetben több gyerek születik, mint vidéken. Csökkenőben van a gyereket vállaló háziasszonyok száma, és egyre több felsőfokú végzettségű nő vállal gyereket.
A szakértők szerint a születési statisztikák már négy éve kedvező irányba váltottak, de a növekedés lassú. Országos szinten 9,7 ezrelék volt a születési arányszám 2002-ben, 9,8 ezrelék 2003-ban, és 10 ezrelék 2004-ben. A lap utánanézett: ugyanez a növekedési trend észlelhető a két székely megyében is. Háromszéken a születési arány 2002-ben 10,9, 2003-ban 10,8, 2004-ben pedig 11,6 ezrelékes volt, ami átlagban több mint egy ezrelékkel meghaladja az országos arányokat.
Veres Valér szociológus, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem adjunktusa úgy véli: a növekvő gyerekszám hátterében többek között az áll, hogy az 1967-1970 közötti népes generáció, amely - elsősorban gazdasági okokból - elhalasztotta a gyermekvállalást, 2003 után már gondoskodni kezdett az utódokról. "Ezt szaknyelven elhalasztott termékenységnek nevezik. A szóban forgó nemzedék rájött, hogy ketyeg a biológiai órája, s megpróbálta pótolni a lemaradását" - kommentálta a jelenséget Veres.
A gyermekvállalási kedv növekedésében a szociológus szerint az állam családtámogató intézkedéseinek, a havi 800 lejes gyereknevelési segélynek is jelentős szerepe van, mivel ez az összeg magasabb, mint sok romániai nő fizetése. Szerinte azonban a javuló anyagi lehetőségek mellett kedvező tényező az is, hogy Románia uniós csatlakozása belátható időn belül bekövetkezik. "Ez kiszámítható jövőképet, perspektívákat biztosít a fiatal házasoknak" - vélekedik az adjunktus.
MTI - fidesz.hu