Az idén az első három hónapban 3.608 cégeljárást indítottak, 13,5 százalékkal többet, mint 2005 első negyedévében, amikor 3.119 cég ellen kezdeményeztek eljárást. Az idei első negyedévben 2.177 felszámolási eljárást indítottak - 12 százalékkal többet, mint az egy évvel korábbi 1.176 -, a végelszámolás alá került 1.192 társaság száma 19 százalékkal több, mint az egy évvel korábbi 1.429. Ugyanakkor 2006 első negyedévében mindössze 8 cég ellen indult csődeljárás, egy évvel korábban 10 ellen.
A Creditreform számára nem meglepő a cégeljárások számának növekedése, a szövetség tavalyi jelentésében már prognosztizálta a fizetésképtelenségi eljárások számának bővülését - emlékeztet rá a Creditreform közleménye.
Változatlanul magas a 60 napot meghaladó fizetési késéssel teljesítő vállalatok száma, a tavalyi kedvezőtlen tendencia folytatódik. Ezzel kapcsolatban az egyetlen pozitívum, hogy az idei első három hónapban nem nőtt a fizetési késedelembe esett cégek száma - szögezi le a Creditreform.
2005-ben összesen 12.643 cégeljárás indult, ebből 7.957 felszámolási eljárás, 4.660 végelszámolás és mindössze 26 csődeljárás.
A csődeljárás minden esetben jobb a társaság és a hitelezők számára, mint a felszámolási eljárás, ugyanis lehetőséget ad a reorganizációra és végső soron a túlélésre - fogalmazott néhány nappal korábban az MTI kérdésére Molnár György, a Felszámolók Országos Egyesületének (FOE) elnöke. Elmondta: az új, európai uniós normáknak megfelelő csődtörvény módosítana a helyzeten, és sokkal nagyobb esélyt adna a cégeknek a túlélésre. A FOE derűlátó becslése szerint legkorábban 2007 elején kerülhet a parlament elé az új jogszabály és jövő év közepén léphet életbe.
MTI - fidesz.hu