fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Szerencsétlenkedünk, ahelyett, hogy védelmi rendszert építettek volna ki"
2006. április 4., 17:05
A gátak csaknem 40 százalékán, 1574 kilométer hosszan a legmagasabb, harmadfokú az árvízvédelmi készültség, amire a vízügyi szakemberek szerint emberemlékezet óta nem volt példa. Elhúzódó áradásra kell számítani, ráadásul a következő napokban valószínűleg újra esni fog, így azokon a területeken, például a Duna felső szakaszán, ahol már tetőzött a folyó, csak átmenetileg múlt el a veszély.

Országszerte több mint 32 ezren dolgoznak a gátakon, akiknek fele önkéntes. Továbbra is a Dunakanyarban, Visegrádtól Szentendréig, valamint Kismaros, Nagymaros, Vác térségében a legsúlyosabb a helyzet, ezekre a területekre 900 katonát vezényeltek ki. Az elzárt Kisoroszinál helikopterek és kétéltű lánctalpasok állnak készenlétben.

A helyzet Szentendrénél a legkritikusabb. Az átázott gáton reggelre elkezdett átszivárogni a víz, amit a helyszínre vezényelt 150 katona segítségével ideiglenesen sikerült megállítani. Az építési törmelékből felhúzott ideiglenes gátrendszert a búvárok fóliázással erősítették meg, miközben több száz önkéntes pakol homokzsákokat. Emberből és műszaki eszközből egyelőre nincs hiány, folyamatosan érkeznek a homokot szállító kamionok. A kialakult helyzet miatt a védelmi bizottság azonban úgy döntött, hogy elkezdik egy második védvonal építését is a 11-es úton. Így ha a gát átszakad, a város védelme nem sérül. Szentendre város polgármestere és a védelmi bizottság elnöke szerint nehéz, de nem kritikus a helyzet, ha a védekezést továbbra is az eddigiek szerint tudják folytatni. A védekezést nehezíti, hogy Szentendrén a védvonalban sok betontömb van. A betontömbök közé nehéz berakni a homokzsákokat, és elfojtani a keletkezett vízfolyásokat. Szentendre polgármesterének tájékoztatása szerint jelenleg 7 méter 57 centiméter a Duna vízszintje.

Kritikus a helyzet Visegrádnál is, ahol a gát ugyan nem szakadt át, de a buzgárok felszakították az aszfaltot 11-es út torkolatánál. Az átfolyó víz már ingatlanokat, szállodákat, éttermeket öntött el, és a főút állóképességén múlik, hogy meddig lesz tartható a víz. Csak Visegrádnál 600 ember dolgozik a gátakon. Pénzhiány már nem akadályozza a védekezést, a polgármester szerint viszont a miniszterelnök későn rendelte el a vészhelyzetet. Hadházy Sándor azt mondja, a legnagyobb baj az, hogy az elmúlt négy évben nem épültek meg a Dunakanyarban a védművek. "Jogos volt az a felvetésünk és igényünk, hogy az egész Dunakanyarra készüljön el egy árvízvédelmi fejlesztési terv. Ezt többször kértem a kormánytól és a parlamenttől. Sajnálatos, hogy még mindig itt tartunk és szerencsétlenkedünk, ahelyett hogy egy korrekt védelmi rendszer kiépítésére sor kerülhetett volna. Még el sem kezdtük a tervezést, úgyhogy lépéshátrányban vagyunk. Egyre gyakoribbak lesznek ezek az árvizek, és a védekezés is több 100 millió forintba kerül. Én egyszerűen nem értem ezt a tehetetlenséget" - vélekedik Visegrád polgármestere.

Eközben Dömösön, Pilismaróton és Dobogókőn ivóvízkorlátozást is elrendeltek, mert a Duna magas vízállása miatt szennyezetté vált a víz. Az ivóvízben az ÁNTSZ élő mikroorganizmusokat mutatott ki, ezért meg kellett növelni a víz klórtartalmát. A szakemberek szerint a vízkorlátozás legalább két hétig eltart, addig az érintett településekre lajtoskocsikkal és teherautókkal szállítják az ivóvizet. Csapvizet inni, és főzni belőle nem szabad, sőt az orvosok azt javasolják, hogy a kisgyerekeket ne is fürdessék benne. A lajtoskocsikon kívül a vízkorlátozás ideje alatt az önkormányzat naponta 3 liter palackozott ivóvizet biztosít a települések minden egyes lakójának.

Budapesten jelenleg 859 centiméteres a Duna vízszintje, ami azt jelenti, hogy 11 centivel megdőlt a 2002-es rekordvízállás. A Bem rakpartot a Lánchíd és a Margit híd között lezárták. Az intézkedés a feltörő buzgárok miatt vált szükségessé, a víz ugyanis feljön a gát alatt, és így veszélyes volna az útra engedni a forgalmat. A veszély elmúltáig csak a tömegközlekedés működik az említett útszakaszon. A Tímár utcánál lévő üdülőparkot teljesen ellepte a víz. A margitszigeti homokzsákgátat sikerült helyreállítani, miután az éjjel egy hajó megfordulása keltette hullámok miatt áttört rajta a víz.

hirtv.hu - fidesz.hu