fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tetőzött a Duna a fővárosi szakaszon
2006. április 5., 11:11
Szerdán kevéssel éjfél után tetőzött a Duna Budapestnél 861 centiméteres vízállással, a gátak jól bírják a terhelést - közölte az MTI Római-parton tartózkodó tudósítójával a Fővárosi Csatornázási Művek szakaszmérnöke.

Török Tamás tájékoztatása szerint a vízszint beállt, lassú apadás várható a fővárosi szakaszon. A Buda-Észak árvízvédelmi szakasz védelemvezetője az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójának elmondta, hogy csütörtök reggelre mintegy tíz centiméteres apadás várható, és az áradó Duna valószínűleg a jövő hét második felére húzódik vissza a rakpart vízszintjére.

Az eddig mért vízállásadatok közül a legnagyobbat - 848 centimétert - 2002-ben mérték. Ezt a szintet a Duna a fővárosi szakaszán hétfőn 15 órakor érte el. Százhúsz éve nem volt ilyen magas a vízállás a Dunán.

Török Tamás, a Duna fővárosi szakaszának tetőzésekor az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójának elmondta: a védekezés szempontjából nincs jelentősége, hogy hány centiméter a vízállás, "ez mindössze történelmi adatként lehet érdekes".

A Buda-Észak árvízvédelmi szakasz védelemvezetőjének tájékoztatása szerint a gátak és az árvízi kapuk jól bírják a terhelést, nagyobb szivárgások a legkritikusabbnak minősített Római-parton nincsenek. A buzgárokat ellennyomó medencével fékezik meg. A szakaszmérnök éjjel 2 órakor közölte azt is, hogy a Királyok útján a gátak agyagos megerősítésére már nincs szükség, de az Alterra cég munkagépei készültségben vannak.

Mintegy 100 ember dolgozott a Római-part árvízi védekezésen szerdára virradó éjjel három órakor - tapasztalta az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója.

A III., Kossuth Lajos üdülőparton a hosszan tartó tetőzés idején intenzíven folyt az árvízi védekezés. A feltörő buzgárokat 48 fiatalokból álló önkéntes és a Fővárosi Csatornázási Művek 18 szakembere, illetve polgári védelmi alkalmazottak és az Alterra cég munkatársai munkagépekkel és homokzsákokkal próbálták meg körülbástyázni.

Török Tamás az MTI-nek éjjel fél négykor elmondta, hogy a gátak oldalán vízszivárgásokat észleltek, de hosszan tartó árhullámnál ez minden gáttestnél előfordul. A szakaszmérnök tájékoztatása szerint a szivárgó víz kevésbé ártalmas, mint a buzgár, mert ez utóbbi olyan, egy ponton megjelenő intenzív vízjárás, amely mögött járat van, és az abban áramló víz sebessége is nagyobb. Amennyiben az árvízi jelenség hordalékot hordoz magával, a gáttestet is megbonthatja.

Török Tamás kijelentette: gátszakadástól a Római-parton nem kell tartani, mert a kiépített mű erős. A szakember úgy vélte: az ár levonulásáig és a 861 centiméteres vízszint 750 centiméterre történő visszahúzódásáig a fokozott készültséget fenn kell tartani. Az ár levonulásáig megerősített járőrszolgálat figyeli az árvízi jelenségeket, a szakemberek pedig ellennyomó medencék építésével gátolják meg a buzgárok intenzív működését.

Az árvízi védekezésben részt vevők számára az éjszaka folyamán a Máltai Szeretetszolgálat folyamatosan biztosította a védőitalt.

A Duna fővárosi tetőzésének időszakában a szentendrei HÉV vonalán a BKV szakemberei töltésmegerősítést végeznek több szakaszon - tapasztalta az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója. A Tímár utcánál a vasúti sínek mellett a budapesti közlekedési vállalat 25 dolgozója az átázás ellen fóliával és homokzsákokkal dolgozott a töltés megerősítésén. Csoportvezetőjük tájékoztatása szerint folyamatos váltással mintegy 100 ember vesz részt a HÉV vonalán folyó védekezési munkálatokban.

Intenzív védekezés folyt a Batthyány téren is, magasították az aluljárók körül korábban homokzsákokból kialakított védelmi vonalat, hogy a feltörő víz ne juthasson le az aluljáróba. A III., Búza utcánál a víz a csatornákból feltört az úttestre, mintegy 15 centiméter magasságú víz borítja az utat, több szakaszon egy sávra szűkítették a közlekedést. Aquincumnál szintén vízátfolyások keletkeztek az utakon.

A Duna tetőzésével nem alakult ki különösebb veszélyhelyzet a Margitsziget területén - közölte az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójával a védekezést irányító katasztrófavédelmi parancsnok.

A sziget területen az 5,6 kilométer hosszban épített védművekben semmilyen problémát nem észleltünk az éjszaka folyamán - mondta Habuda László alezredes. - A Grand Hotel déli részénél mintegy száz méter hosszban kellett homokzsákokból terelőgátat építeni az éjszaka folyamán, hogy az átszivárgó belvizet elvezessék - tette hozzá az alezredes. Tájékoztatása szerint az éjjel a hivatásos szervek állományából 135 fő vett részt védekezési munkálatokban.

A katasztrófavédelmi parancsnok az MTI helyszínen tartózkodó tudósítójával reggel fél ötkor közölte: a szerdai nap folyamán dől el, hogy megkezdődik-e a folyó fővárosi szakaszán az apadás, a margitszigeti védekezés ennek függvényében változhat. Megjegyezte, hogy az árvízvédelmi veszélyhelyzet a kihirdetéstől számított 15 napig van érvényben.

A margitszigeti árvízi védekezést irányító parancsnok azt is elmondta, hogy az egész sziget területén 24 órás járőrszolgálattal figyelték a 9 méteres vízmagasságig védő gátak szivárgását és a sziget területén kialakult buzgárok működését.

A BKV fődiszpécserének tájékoztatása szerint a főváros közlekedésében az előző napokhoz képest szerdán nem várható változás, a 2-es villamos viszont a Közvágóhídtól a Boráros tér helyett az Erzsébet-híd pesti hídfőjéig közlekedik.


MTI - fidesz.hu