Elindult azonban az előzetes kárfelmérés és a kárigény benyújtása a Pest, illetve a Komárom-Esztergom Megyei Védelmi Bizottságokhoz. A kérelmeket még elbírálják, és ha jogosak az igények, a teljes összeget száz százalékban megtérítik a központi vis-maior alapból. A táti polgármester lapunknak ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, remélik, hogy a vis-maior keretből központilag térítik meg a védekezés költségét.
Pilismarótról az előzetes felmérés alapján már negyven-ötvenmillió forintos kárösszeget jelentettek a megyei védelmi bizottságnak. Benkovics László polgármester hozzátette, hogy ez még nem végleges igény. Ha a végösszeg esetleg meghaladja a fenti összeget, pótlólagos kárigényt jelentenek be. Szentendréről 20 millió forintos előetes kárigényt jeleztek, Visegrádról 24 milliót. A települések abban bíznak, hogy az előzetes ígéretnek megfelelően a teljes kárt megtérítik a központi alapból, a tényleges kifizetés azonban még napokig is eltarthat, az említett jogosság elbírásától függően. Addig azonban vagy költségvetési átcsoportosítással, vagy hitelfelvétellel finanszírozzák a védekezés során felmerült költségeket a települések. Pénzt ugyanis még nem kaptak, bár a Pest Megyei Védelmi Bizottság elnökétől kapott tájékoztatás szerint 14 településnek összesen 180,4 millió forintot utaltak szerdán a rendkívüli helyzet költségeinek biztosítására.
Nagymaroson eddig 30 millió forintot emésztett fel az árvíz, de hiába igényelték, még ők sem kapták meg ezt az összeget. Kismaros polgármestere bizakodó, ők 12 milliót kértek. Az említett két település, valamint Sződliget polgármestere tegnap Nagymaroson arról beszélt egy sajtótájékoztatón, hogy az árvizek ellen biztonságot nyújtó gátrendszert kell építeni a Dunakanyarban. Terveik és koncepcióik vannak, ám pénzük nincs.
Forrás: Hídlap