fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tízezer hektár szőlőültetvényt számolnának fel uniós támogatással
2006. április 5., 19:36
A hetvenes években nyilvántartott közel 260 ezer hektár helyett ma alig 93 ezer hektáron folyik Magyarországon szőlőtermesztés.

Tavaly novemberben elérhetővé vált a szőlőkivágások uniós támogatása. Brüsszel többek közt ettől reméli az uniós bortúltermelés visszaszorítását, egyes szakértők viszont öngyilkos lehetőségnek tartják az uniós szabályozást.
A brüsszeli rendelet elsősorban a csekély hozamú birtokok idős tulajdonosainak kedvezne, akik már egyáltalán nem akarnak szőlőműveléssel foglalkozni. A lehetőséggel azonban valószínűleg nem csak ők fognak élni: rövid időn belül mintegy 10 ezer hektár kivágására nyújtottak be igényt a Magyar Vidékfejlesztési Hivatalhoz. Az érdeklődés érthető, ugyanis egy hektár felszámolásához a teljes terület nagyságától, hozamtól, elhelyezkedésétől függően 360 ezertől akár 3 millió forint támogatást is kaphatnak a borászok. A baj csak ott van, hogy ezek a területek végleg elvesznek, aki ezt igényelte, nem telepíthet újra állományt.
Kovács Tibor, a Tokaj Hétszőlő pincészet birtokigazgatója egyenesen bűncselekménynek nevezi ezt a lehetőséget. Kérdésünkre elmondta: rendkívül rövidlátó és káros ez a fajta támogatás, mert ezzel az egész magyar borászat jövője is veszélybe kerülhet. Természetes, hogy sokan meg akarnak szabadulni rosszul termő ültetvényeiktől, ám ahelyett, hogy végleg felszámolják, inkább sikeres borászatoknak értékesíthetnék a területet, ugyanis sokan éppen területhiánnyal küzdenek. "Jelen pillanatban bajban van a borágazat, de mi lesz, ha hamarosan egy sikeresebb marketinggel újabb piacok nyílnak meg előttünk és a felszámolt területekkel 88 ezer hektárra zsugorodott terület képtelen lesz kielégíteni a piaci igényeket?" - teszi fel a kérdést Kovács Tibor, aki elmondta: a kivágással a föld értéke 2,5-3 millióról 400-600 ezer forintra csökken, így nem túl jó üzlet túladni rajta. Még mindig hasznosabb támogatás nélküli kivágást követően újratelepítésre vagy felújításra pályázni szintén az uniónál, hiszen ilyen módon is akár 2 millió forintot kaphatnak a borászatok hektáronként. A Magyar Vidékfejlesztési Hivatal eddig a mintegy 5000 kérelem 85 százalékát bírálta el, engedélyt azonban csak az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet helyszíni vizsgálata után adnak ki. Mintegy 800 kérelmezőtől kértek eddig hiánypótlást, a gazdák jó része ugyanis nem értesült minden szükséges információról.

Forrás: Hídlap