A holokauszt áldozatainak magyarországi emléknapján a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban 17 órakor mécseseket gyújtanak és köveket helyeznek el az áldozatok újabb nevekkel bővülő emlékfala előtt, ahol Kovács Tamás történész mond beszédet.
A fővárosi megemlékezés 19 órakor az Élet Menete Alapítvány fáklyás felvonulásával folytatódik. A résztvevők a Margit híd pesti hídfőjétől indulnak, végigvonulnak a Duna-parton, majd a vizafogói emlékműnél emlékeznek azokra, akiket a nyilasok 1944-45-ben a jeges Dunába lőttek.
A Holokauszt Emlékközpont az emléknaphoz kapcsolódóan rendhagyó ismeretterjesztő programokat, filmklubot és irodalmi felolvasásokat tart iskolás csoportok számára, míg a tanárokat módszertani tárlatvezetésekkel várja. Az intézmény április 22-én konferenciát rendez pedagógusoknak és a holokauszt témájával foglalkozó értelmiségieknek.
Az Orbán-kormány idején vetődött fel, hogy április 16-a, az első magyarországi gettó felállításának napja emléknap legyen, amelyen minden évben tartsanak megemlékezést a Parlamentben, valamint az iskolákban.
Az emléknapra 2000 januárjában Pokorni Zoltán akkori oktatási miniszter tett javaslatot. Az Országgyűlés még abban az évben nyilvánította április 16-át a holokauszt, február 25-ét pedig a kommunizmus áldozatainak emléknapjává.
MTI - fidesz.hu