A Tisza torkolatánál fekvő Titelnél csütörtökön 811 centiméteres vízállást mértek, ilyen magas még sosem volt ott a folyó vízállása. Öröm az ürömben, hogy a Tisza a vártnál lassabban duzzad, viszont nem jó hír, hogy az apadás előtt újabb árhullám érkezik Magyarországról.
A Tisza torkolatánál, a nagybecskereki (Zrenjanin) járásban szerdán rendkívüli árvízvédelmi állapotot hirdetett Goran Knezevic nagybecskereki polgármester: a közlekedési, építőipari és mezőgazdasági vállalatok kötelesek az árvízvédelmi stáb rendelkezésére bocsátani munkagépeiket. Maholnap várhatóan a vajdasági kormány kérésére Boris Tadic elnök rendkívüli állapotot hirdet a nagybecskereki, a zsablyai és a titeli járásban is.
A vajdasági vízgazdálkodási vállalat szakemberei szerint az eddig megtett árvízvédelmi intézkedéseknek köszönhetően remélhetőleg sikerül mederben tartani a Tiszát, de a hosszan tartó magas vízszint, az újabb árhullám eláztathatja a töltéseket, a gátszakadás pedig beláthatatlan következményekkel járna. A legnagyobb veszélynek három Nagybecskerek környéki falu van kitéve: Nagyerzsébetlak (Belo Blato), Lukácsfalva (Lukino Selo), Aradi (Aradac).
A dunai árhullám csúcsa csütörtökre elhagyta Újvidéket és Belgrádhoz közelít. A vajdasági székvárost védi a rakpart mentén felhúzott csaknem 7,5 kilométer hosszú, homokzsákokból épített ideiglenes gát, de az Újvidék és Bácspalánka közötti szerémségi településeken napok óta házak sokasága van víz alatt. Belgrádban készülnek a tetőzés fogadására, erősítgetik a homokzsákokból emelt ideiglenes védvonalakat a Száva és a Duna rakpartján. Az emelkedő víz miatt lassan járhatatlanná válik Száva mentén fekvő, igen forgalmas főút, a hatóságok pedig lemondtak arról pontonhidat fektessenek le hosszában az úton, mert kiderült, hogy ez már egy kis kanyar esetén sem lehet.
A Belgrádtól lejjebb fekvő települések, Smederevo, Kostolac, Velike Gradiste és Galambóc (Golubac) környékén teljes gőzzel folynak az árvízvédelmi munkálatok. Smederevónál le kellett állítani a vonatközlekedést, a szerbiai villamos műveknek pedig komoly fejtörést okoz az, hogy kladovói vízi erőműnél a másodpercenként 15,5 ezer köbméter zúdul le, amire még sosem volt példa. A hatalmas vízmennyiség miatt gondok adódhatnak az erőmű működésében.
MTI - fidesz.hu