fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
San Franciscóban a nagy földrengés 100. évfordulójáról emlékeznek meg
2006. április 18., 07:12
Épületek tízezreit rongálná meg és emberek százainak a halálát okozná egy tanulmány szerint napjainkban egy olyan erősségű földrengés San Franciscóban, amely pontosan 100 évvel ezelőtt romba döntötte a kaliforniai metropoliszt.

A 7,9 erősségű nagy San Francisco-i földrengésnek ma 1800-3400 halálos áldozata lenne, 90 ezer épületet rongálna meg, és 150 milliárd dollár kárt okozna városban és környékén. Ez derül ki a Charles Kircher Ú Associates cég számítógépes modellezéssel készült tanulmányából, amelyet hétfőn, a természeti csapás 100. évfordulója előtt egy nappal tettek közzé. A legtöbben régi épületek romjai alatt lelnék halálukat, míg az 1970-es évek után emelt házak földrengésbiztosnak számítanak.

Az évforduló jegyében kedden a városban háromnapos konferencia kezdődik a földrengésről. A világ legnagyobb ilyen jellegű rendezvényén több mint 2500 tudós, mérnök, kormányzati tisztségviselő, katasztrófavédelmi szakember vesz részt. A tanácskozáson felszólal Arnold Schwarzenegger, Kalifornia kormányzója, valamint más politikusok is. A földrengés centenáriuma alkalmából számos rendezvényen emlékeznek meg a katasztrófáról.

San Franciscóban 1906. április 18-án kora reggel kezdett remegni a föld. A földrengés nyomán tűzvész keletkezett. A romok alatt és a tűzvészben becslések szerint háromezer ember vesztette életét, bár egyes számítások szerint a halálos áldozatok száma elérhette a hatezret is. A város 53 ezer épületéből 28 ezer elpusztult, az akkori 400 ezer lakosból 225 ezer vált hajléktalanná, az anyagi kár mai értéken számolva 8,2 milliárd dollárt tett ki. A várost legutoljára 1989-ben sújtotta nagyobb földrengés. Azóta számos épületet és hidat erősítettek meg, hogy kiálljon egy újabb elemi csapást. Szakemberek szerint kettő a háromhoz a valószínűsége annak, hogy a következő 30 évben az 1906-oshoz hasonló erősségű földrengés érje a térséget.

A nyugati parton hétmillió ember él hét földrengésveszélyes övezetben, köztük a híres Szent András és a közvetlenebb veszéllyel fenyegető Hayward törésvonal mentén. A megemlékezés így ösztönző is arra, hogy az emberek számoljanak a következő természeti csapással, és amennyire csak lehetséges, felkészüljenek rá. Gavin Newsom, San Francisco polgármestere az évforduló előtt arra figyelmeztette a város lakosait, hogy egy földrengés esetén legalább 3 napig nem számíthatnak külső segítségre. A megjegyzést sokan úgy értékelik, mint fricskát, George Bush amerikai elnök kormányának a bírálatát, célzást a Katrina hurrikán pusztítását követő késedelmes és elégtelen hatósági intézkedésekre. Az idei választási évben a demokrata párti ellenzék a belbiztonság és a katasztrófavédelem kérdéseit a kampány központi témájává tette.

MTI - fidesz.hu