Húsvét vasárnapján az esztergomi főszékesegyházban celebrált ünnepi szentmisét Erdő Péter, biboros prímás, esztergom-budapesti érsek. A zsúfolásig megtelt bazilikában a főpap szentbeszédében kiemelte, hogy a magyarok között az összetartás hiánya egy olyan seb, amely Mohács óta nem gyógyult be. Az összefogás hiánya mellett szólt a magyar társadalomban észlelhető gyermekellenességről is.
"Súlyosan nehezedik ránk a reménytelenség bűne és a csüggedés kísértései. A térség országainál jóval korábban megszületett nálunk a gyermekellenes magatartás. A társadalom jólétet nem tudott biztosítani, megengedte az abortuszt, melyet a keresztények is tömegesen elkövetnek" - idézett a bíboros a püspöki konferencia által meghirdetett imaévre kiadott körlevélből.
Erdő Péter szerint "a pillanatnyi anyagi érdekek miatt eldobjuk jövőnket és a jövőtlenséget a depresszió jellemzi, de hinnünk kell és hinnünk szabad mert ráérzünk az igazságra és mert halljuk a tanúságtételét azoknak, akik találkoztak Vele. Így legyünk a mai Húsvéton mi is társai s feltámadás hitének ujjongva örülő tanítványoknak, és kezdjünk egy új életet, amely az egyház élete, és amely Jézussal való találkozás" - mondta a bíboros.
Esztergom városvezetése, Megygyes Tamás polgármester javaslatára a családok támogatását és a születendő gyermekek érdekében hozta létre a Szent Miklós Alapot az esztergomi gyermekekért. A városban élő családokban született gyermekeknek a Szent Miklós Alapból gyermekenként félmillió forintot különítenek el, amelyet évente ötvenezer forinttal növelnek. A gyermek középiskolai tanulmányai befejezésével huszonegy éves korában veheti át az évek során a kamatokkal együtt több millióra növekedett összeget, amelyet felsőfokú tanulmányokra, vagy otthon teremtésre fordíthat. A Szent Miklós Alapnak köszönhetően az elmúlt évben harminc százalékkal több gyermek született a városban. A családok önálló otthonteremtését pedig szociális bérlakás programmal támogatja a város.
Forrás: Hídlap