A magyar költségvetési hiány döbbenetes mértéket öltött: az első negyedévben már az egész évre tervezett hiány felét elérték. Elemzők a GDP 9,1 százalékát kitevő éves hiánnyal számolnak.
A negyedéves deficit nagysága mellett, annak nyilvánosságra hozatali időpontja is felháborodást okozott. Ugyanis annak ellenére, hogy a kormány jóval korábban birtokában volt a kijózanító költségvetési hiányadatoknak, Gyurcsány Ferenc kabinetje mégis ezeket csak az első fordulót követően publikálta.
A Fidesz elnöke Orbán Viktor a kormányzati eljárással kapcsolatban kemény kifejezéseket használt: azt vetette a kabinet szemére, hogy félrevezette a választókat. A hatalmon lévő szocialisták nyilatkozatukban azzal indokolták a magas költségvetési hiányt, hogy a kormánynak általában az első félévben vannak kiadásai, míg a másodikban inkább a bevételek folynak az államkasszába. Ezentúl az MSZP arra is utalt, hogy a több, mint három millió nyugdíjas már ez év első negyedében megkapta az idei nyugdíjemelését. Az MSZP szerint ez az oka a tervezettnél is magasabb költségvetési hiánynak.
A magyar gazdasági szakemberek többsége aggodalommal tekint a negyedéves hiányadatokra. Így hangsúlyozzák, hogy az új kormánynak feltétlenül komoly korrekciókat kell végrehajtania a költségvetésen.
Ugyanakkor számos elemző úgy véli, hogy az esetleges költségvetési megszorítási intézkedések hatása az idei büdzsére igen szerény marad. Legtöbbjük abból indul ki, hogy az egész éves költségvetési hiány 200-250 milliárd forinttal fogja meghaladni a tervezettet.
Nem kerülte el a nemzetközi pénzvilág figyelmét a magas költségvetési hiány. A Goldman Sachs például nem zárta ki, hogy az idei hiány elérheti a GDP 9,1 százalékát, ami jelentős növekedés a tavalyi igen magas 6,1 százalékos hiányhoz képest is. A Goldman Sachs elemzői kétlik, hogy a magyarországi költségvetési hiány gyorsan csökkenthető lenne, szerintük az esetleges megszorítások is legfeljebb csak kozmetikai beavatkozások lesznek.
Tekintettel a forint euró átváltási kulcsára a Goldman Sachs módosította a következő egy esztendős előrejelzését. A londoni elemzők az általuk előre
jelzett 273 forintos euró árfolyam helyett már 282 forintos árfolyamból indulnak ki. Tekintettel a forint további gyengülésére a Goldman Sachs a
következő hat hónapban Magyarországon az irányadó kamatok egy százalékos emelésével számol.
MNO - fidesz.hu