Azt hangoztatta, hogy az ellenség célja a szocialista rendszer megdöntése, de a demokrácia, az emberi jogok, a nemzet és a vallás jelszavait használja fel ehhez. (Az "ellenséges erők" kifejezéssel többnyire a nyugati nagyhatalmakat és a külföldön élő vietnamiakat értik Hanoiban.)
A Vietnami Kommunista Párt politikai bizottsága többször is körlevélben figyelmeztette a pártszervezetek funkcionáriusait: fennáll a veszély, hogy hasonló folyamat mehet vége Vietnamban, mint amilyen Kelet-Európában a huszadik század vége felé. A körlevelek felhívták a pártszervezetek figyelmét "a külső ellenség lassú, szívós bomlasztó tevékenységére".
A vietnami rendszer az országon belül elnémít minden ellenzéki hangot. A kis létszámú, szétszórt, elszigetelt és megosztott ellenzék véleményét, felhívásait az államilag ellenőrzött tömegtájékoztató eszközök soha semmilyen formában nem tárják a nyilvánosság elé, így különvéleményüknek, esetleges tiltakozásaiknak nincs semmilyen visszhangja az ország határain belül. Az ellenzéki értelmiségiek írásainak többsége a legjobb esetben is csak a többi ellenzéki számára készül, esetleg a külföldön, főleg a Nyugaton élő vietnamiak közösségeinek és a nemzetközi emberjogi szervezeteknek.
A rendszert folyamatosan bírálók táborát mindösszesen néhány tucat értelmiségi alkotja. Egymástól elszigetelt kis csoportokban működnek, tömegkapcsolatok nélkül. Csalódott kommunisták, demokráciapárti csoportok, különféle vallási szervezetek tagjai vannak soraikban. Egyesek közülük szabadságukkal fizetnek különvéleményükért, mások szabadlábon vannak, de állandó hatósági megfigyelés alatt, megint mások belefáradnak a küzdelembe, és feladják. Pedig rendszerbírálatuk többnyire nem megy el a nyílt rendszerellenességig, túlnyomó részük nem követeli a rendszer felszámolását, sőt elismeri a kommunista párt vezető szerepét.
Kórusuk inkább hangzavar, semmint harmónia. "Mindnyájan demokráciáról beszélnek, de eltérő elképzeléseik vannak arról, mi a demokrácia" - jellemzi az ellenzéket Vo Van Ai, a Nemzetközi Buddhista Tájékoztató Iroda elnöke, a hanoi rendszer által talán leginkább gyűlölt ellenzéki, aki jelenleg Párizsban él, és a rendszerrel szemben álló Vietnami Egyesült Buddhista Egyház szóvivőjeként is fellép ott. A Vietnamban és külföldön élő vietnami antikommunisták számára az emberi jogok és a demokrácia ügye csak politikai eszköz a hanoi rendszer elleni harcukban, nem pedig alapvető cél - sajnálkozik a buddhista vezető.
A közös platform és az akcióegység hiánya megfosztja lendületétől az ellenzéket - írta nemrégiben Nguyen Van Ky Franciaországban élő vietnami társadalomtudós. Véleménye szerint olyan közös struktúrára lenne szükség, amely egyetlen közös mederbe terelné a demokratikus követeléseket.
MTI - fidesz.hu