A tárcák vezetői bruttó 420 ezer helyett 922 ezer forint, míg az államtitkárok az idei 425 ezer helyett 876 ezer forint után adóznak januártól.
A híradások szerint a kormánytagok és államtitkárok 100 százalékos béremelését korrekciónak kell tekinteni. Erre azért volt szükség, mert előfordult, hogy a minisztériumi beosztottak többet kerestek, mint a főnökeik. Hogy bizalmunkat élvező elöljáróink sokat keresnek-e vagy sem, azt döntse el mindenki. Amerikában az elnök évi 200 ezer dollárt kap, ez éppen hatszorosa a kinti átlagpolgár éves jövedelmének. Kormányfőnk fizetése is nagyjából követi ezt az arányt idehaza.
A dolognak azonban két apró szépséghibája is van. A pénzügyminiszter - aki egyébként kiváló makroközgazdász -, látva a közalkalmazotti béremeléseknek a költségvetési mutatókra gyakorolt negatív hatását, üzent a magánszektornak. Arra kérte a cégvezetőket, hogy 3 százaléknál jobban ne emeljék jövőre alkalmazottaik bérét. (Igaz, a pénzromlás mértéke kb. 5-6 százalék lesz.) Ezzel a kormány mintegy a gazdaságilag megalapozatlan béremelések negatív hatását kívánta tompítani. Ez érthetetlen, mert a magánszektorban általában nem politikai döntések függvényében alakulnak a bérek, hanem a piaci viszonyok alapján. Másrészt egy pénzügyminiszter - pláne ha egy baloldali kormánynak a tagja - a dolgozók munkaerő-piaci helyzetét ilyen jelzésekkel csak gyengíti. A dolognak azonban van egy másik szépséghibája is. Mégpedig az, hogy az ő fizetését 40-szer 3 százalékkal emelik a jövő évben. Gondoljon mindenki amire akar.
Magam már csak úgy vélem, jobb volna, ha kissé türelmesebb lenne a kormány. A fizetéseiket pedig csak 50 százalékkal emelnék az idén. Már csak azért is, mert a közalkalmazottak ekkora emelésben részesültek hetekkel ezelőtt.
Petőfi Népe online