Magyarországon 16 éve a gazdasági növekedés meghaladja az évi 4 százalékot, a 2005-ben mért 3,6 százalékos infláció pedig harminc éve nem volt ilyen alacsony. A számok ugyanakkor csalóka látszatot keltenek a lap szerint, mert a kiváló teljesítmények ellenére az idén 6,1 százalékosra tervezett GDP-arányos költségvetési hiány elérheti a 8-9 százalékot, pedig az euró bevezetéséhez nem haladhatná meg a 3 százalékot. Emellett a maastrichti szerződésben meghatározott maximálisan 60 százalékos államadósság az év végéig meg fogja haladni a 64 százalékot, s 2008-ban elérheti a 70-et.
A Magyar Nemzeti Bank szerint a magyar gazdaság rossz úton jár és lehetetlenné tette az euró 2010-es bevezetését - emlékeztet a Le Figaro. Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzőjére hivatkozva a lap a 2013-2014-et valószínűsíti a bevezetés időszakának.
Mindennek oka a kormány költekező politikája: 2002 óta a közszférában a bérek 50 százalékkal, a minimálbér pedig 90 százalékkal emelkedett. Választási kampányaikban az adócsökkentésre, 500 ezer munkahely megteremtésére, a 14. havi nyugdíjra és a minimálbér további emelésére vonatkozóan a nagyobb pártok irreális ígérteket tettek - emeli ki a konzervatív újság.
Az elmúlt két évben a forint soha nem állt olyan rosszul az euróval szemben mint most, s Barcza György, az ING Bank elemzője nem zárta ki a francia lapnak, hogy valutaválság várható az elkövetkező hetekben.
A kilencvenes években a magyar gazdaság újjáépítését végigkísérő külföldi befektetők visszavonulnak, mert a forint romlása miatt egyre nagyobb a kockázat a térség többi országaihoz képest. Ezért a költségvetési konszolidáció egyre sürgetőbben szükséges - állítja a lap a Magyar Nemzeti Bankra hivatkozva.
Az Európai Bizottság adott egy második lehetőséget Magyarországnak, amelynek szeptemberig olyan fiskális megszorító tervet kell bemutatnia, amellyel 2008-ig 3 százalék alá tudja a költségvetési hiányt csökkenteni - emlékeztet a Le Figaro. Ahhoz, hogy ez a terv hiteles legyen, a közszférában és az egészségügyben azonnal reformokat kell elindítani, amely pozitív jelt adna a piacoknak és a nemzetközi befektetőknek - mondta el a lapnak Nyeste Orsolya.
Phil Hemmings, a párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértője szerint az elkövetkező hetek meghatározóak lesznek, mert a piacok figyelni fogják, hogy az új magyar kormány mit kíván tenni a deficit csökkentésére. Magyarországi elemzők ugyanakkor kételkednek abban, hogy a jelenlegi tendencia változni fog a választások után - zárja elemzését a Le Figaro.
MTI - fidesz.hu
Cikk: | Die Presse: kijózanító adatok, váratlanul magas deficit |