A kelet-európai feltörekvő gazdaságok átlagos növekedése az idén várhatóan 5,3 százalékos lesz, jövőre 4,8 százalékos, a tavalyi 5,4 százalékos és a tavalyelőtti 6,6 százalékos, csúcsszintű többlet után, olvasható az IMF szerdán megjelent, "Világgazdasági kilátások" című tanulmányában.
Az új EU-tagok helyzete várhatóan kevésbé romlik, az átlag visszaeséséért ugyanis elsősorban az okolható, hogy Törökország GDP-növekedése az idén 6,0 százalékra lassul a tavalyi 7,4 százalékos ütemről. Törökország nélkül a térségi GDP-növekedés az idén tovább gyorsulhat, várhatóan 5,0 százalékos lesz a tavalyi, 4,5 százalékos átlag után, írták az IMF szakértői. Szerintük a gazdasági növekedés túlhevülése jelenthet problémát Délkelet-Európában és a balti országokban, főleg a hitelezés, azon belül a jelzálogkölcsönzés túl gyors bővülése miatt.
Az IMF most 4,4 százalékos GDP-növekedést jósol Magyarországnak erre az évre, és 4,2 százalékosat jövőre, a tavalyi 4,1 százalékos és a 2004-es 4,6 százalékos ütem után. Az előző, szeptemberi "Világgazdasági Kilátások"-ban az IMF 3,4 százalékot jósolt Magyarországnak tavalyra, és 3,6 százalékot erre az évre. Az évi átlagos inflációt 2,0 százalékra, jövőre 2,7 százalékra várja most az IMF Magyarországon, a tavalyi 3,5 százalék és a 2004-es 6,7 százalék után.
Az IMF szerint a térség folyómérleghiánya átlagosan a GDP 5,4 százaléka lesz az idén a tavalyi 5,2 százalék után. Ez ugyan még mindig elmarad a 2004-es 5,7 százalékos átlagtól, azonban sok az aggasztó fejlemény, írták. Elsősorban Bulgáriát és Törökországot említették ebben a körben, de megjegyezték, hogy a Magyarországon, Szlovákiában és a balti országokban is túl nagy a folyómérleg hiánya. Az IMF előrejelzése szerint a folyómérleg hiánya az idén a GDP 12,8 százalékára ígérkezik Lettországban, körülbelül a 8,2 százalékára Magyarországon és 6,4 százalékára Szlovákiában.
A magyar deficit jelentős kockázatot jelent az IMF szerint. Az adócsökkentések és a nagy közkiadás kevés reményt ad a mérleg javulására az idén, írták a nemzetközi pénzintézet szakértői. "Miközben a helyzetet bonyolítja a választás, a gyengülő piaci közérzet jelzi a határozott költségvetési kiigazítás szükségességét", írták. Jövőre az IMF szerint a GDP 7,5 százaléka lehet a magyar folyómérleg hiánya, amely az IMF statisztikája szerint tavaly a GDP 7,9 százalékának, tavalyelőtt a 8,8 százalékának felelt meg.
MTI - fidesz.hu