A Magyar Nemzeti Bank elnöke ezt hétfői sajtótájékoztatóján mondta Budapesten. A jegybank elnöke közölte, hogy ez szigorúan magánvéleménye, és hozzátette: úgy ítéli meg, hogy külső közreműködés nélkül "nehezen tárnánk fel a valós tényeket a magyar gazdaság állapotáról".
"A kormánynak is az lenne az érdeke, hogy reális képből, helyzetfelmérésből induljon ki, és olyan programot alkosson meg, amelynek fő pontjaiban az IMF segítséget tudna nyújtani. A kormány reális hozzáállására lenne szükség" - húzta alá a jegybank-elnök.
Járai Zsigmond elmondta: az IMF küldöttsége egyébként a közeljövőben, várhatóan már május-júniusban Magyarországra érkezik, hogy a nemzetközi pénzintézet alapokmányának 4. cikkelye értelmében átnézze a magyar gazdaság helyzetét.
A Monetáris Tanács üléséről elmondta: gyakorlatilag csak az a variáció merült fel, hogy tartani kell a jegybanki alapkamat korábbi 6 százalékos szintjét.
Járai Zsigmond hangsúlyozta: az államháztartás mostani hiányát minél előbb le kell faragni a kiadások visszafogásával, az adórendszer egyszerűsítésével. A másik út a központi költségvetés bevételeinek növelése, ám az adóemelés visszavetné a gazdaságot - tette hozzá.
Járai Zsigmond kiemelte: "az államháztartás mostani magas hiányát nem lehet fenntartani, a költségvetési kiigazításokra a lépéseket minél előbb meg kell kezdeni".
Hangsúlyozta: ezek a lépések egyébként nem lesznek könnyűek, mivel azokhoz a társadalmi elfogadottságot is meg kell teremteni, a lépések társadalmilag előkészítetlenek és úgy tűnik, technikailag sincsenek egyelőre előkészítve.
Kiemelte: véleménye szerint "az utolsó pillanatban vagyunk", már rég hozzá kellett volna fogni a kiigazításhoz. A nemzetközi piacok egyelőre kivárnak, ez a "kegyelmi időszak" azonban legfeljebb szeptemberig tart, amikor is az EU számára be kell nyújtania a kormánynak a hiteles konvergencia-programot. "Nem lehet tudni, hogy a piacok adnak-e időt szeptemberig Magyarországnak, egyelőre még nagy a kockázatéhség a piacokon". Elmondta: a most lezajlott IMF-közgyűlésen kitértek arra, hogy az Egyesült Államokban, illetve az Európai Unióban vélhetően emelkedni fognak a kamatok, ezáltal megfordulhat a nemzetközi tőkebefektetések iránya. Az IMF ülésén egyébként is kiemelték, a közép-kelet-európai, illetve feltörekvő piacok közül Magyarország rendelkezik az egyik legsebezhetőbb gazdasággal - mutatott ár a jegybank-elnök.
Járai Zsigmond nyomatékosította: most már az államháztartás tekintetében konkrét intézkedésekre van szükség, ezt egyébként a jegybank már három éve hangoztatja.
MTI - fidesz.hu