A magyar nemzeti könyvtár számos szempontból más, mint az európai nemzeti könyvtárak - fejtette ki az aláírást megelőzően az OSZK épületében tartott sajtótájékoztatón Monok István. Az OSZK főigazgatója a különbséget abban látja, hogy ők a kulturális örökség írott, hagyományos formáinak dokumentumai mellett digitális anyagokat, mozgófilmeket, hangzóanyagokat is gyűjtenek.
Természetesnek találták hát, hogy a már meglévő gyűjteményükben a BBC Magyar Adásának archívuma is helyet találjon - mondta, hozzátéve, hogy a Szabad Európa rádió archívumának másolatát is a nemzeti könyvtár őrzi.
Az 1.100 CD-n tárolt hanganyag eredeti adathordozói a BBC központi archívumába, a London melletti Cavershambe kerülnek. Az anyag másolatait adják át az OSZK és a Magyar Rádió illetékeseinek - mondta Dajka Béla. A BBC Magyar Adásának igazgatója hangsúlyozta, hogy nemcsak a kutatók, hanem a műsorkészítők is ingyenesen felhasználhatják majd az archívumot.
A Világszolgálat most bezárt tíz nyelvi szekciója a magyarhoz hasonlóan felajánlotta a saját archívumát a különböző nemzeti közgyűjteményeknek - tette hozzá Dajka Béla, megemlítve, hogy a BBC-n belül nem volt egységes szabályzat arra vonatkozóan, hogy a nyelvi szekciók adásait hogyan kell archiválni.
Az archívumot öt évvel ezelőtt kezdték digitalizálni, a munkálatok az utolsó adás, 2005. december 31-i elhangzása után három hónappal fejeződtek be.
Amíg az elmúlt évek műsorai szinte teljes egészében fennmaradtak, addig a kezdeti időszakból sok anyag hiányzik - mondta Vértessy Péter. Az adás főszerkesztője hozzátette, hogy az első években nem rögzítették az élő műsorokat, így mindössze az előre elkészített felvételeket találták meg a lemezeken, később pedig az volt a baj, hogy a mágnesszalagokat többször felhasználták, letörölve az előző anyagokat. A legfontosabb, történelmi súlyú események hangdokumentumai azonban fennmaradtak, így például a Mindszenty-perről készített BBC-sorozat, amely tételesen cáfolja az akkori kommunista propaganda állításait. Az archívum számos felvételt őriz az 1956-os magyar forradalomról is, s ezekből kiderül, hogy akkor a BBC Magyar Adása - a Szabad Európával ellentétben - nem igyekezett hiú ábrándokat ébreszteni egy esetleges nyugati fegyveres segítségről.
Az angol rádió 1939. szeptember 5-én szólalt meg először magyarul. Akkor már a BBC sugárzott arabul, spanyolul és portugálul, de a II. világháború megindulása után a brit kormány szükségesnek látta, hogy bővítse a nyelvek számát. Így indultak meg a magyaron kívül a cseh, lengyel, szerb-horvát, francia, német és olasz adások is - olvasható az adás még ma is elérhető internetes oldalán.
Öt évtizeden át csak rövidhullámon volt fogható az adás, 1991 szeptemberében kezdődött a műsorok sugárzása a Kossuth rádió URH-frekvenciáján, majd 2003-ban a francia RFI-rádióval közösen a BBC saját frekvencián kezdett műsort szolgáltatni Budapesten. Időközben a londoni szerkesztőség mellett Budapesten is irodát nyitott a BBC Magyar Adása, az utolsó években a két iroda együtt állította össze a napi több mint három órányi műsort.
A BBC Magyar Adása 2005. december 31-én sugározta utolsó műsorát Londonból.
MTI - fidesz.hu