Tíz EU-tagállam állampolgárainak vízumra van szükségük ahhoz, hogy az Egyesült Államok területére léphessenek. A tíz ország - Szlovénia kivételével - magában foglalja mindazon tagállamokat, amelyek 2004 májusában csatlakoztak az Európai Unióhoz, valamint Görögországot. Az Európai Bizottság nyomást kíván gyakorolni az Egyesült Államokra, hogy szüntesse meg a vízumkötelezettséget, és júliusig jelentést ad ki a tárgyalásokon elért eredményekről.
A külügyi bizottság jelentésében kimondja, hogy "az új EU-tagállamok állampolgáraira jelenleg hatályban lévő vízumkötelezettség indokolatlan diszkriminációt jelent a régi és az új EU-tagállamok állampolgárai között". A bizottság "sürgeti az Egyesült Államokat, terjessze ki a vízummentességi programot úgy, hogy az vonatkozzon minden EU-állampolgárra, s ezáltal késedelem nélkül minden EU-állampolgár egyenlő, nyílt és tisztességes bánásmódban részesüljön".
A szavazást követően Schöpflin György - a közlemény szerint - hangsúlyozta: "Nagyon örülök a bizottsági támogatásnak. Szerintem elengedhetetlen, hogy az EU összes tagállamának állampolgára egyenlő bánásmódban részesüljön, és remélem, hogy az amerikai hatóságok rövidesen intézkednek ebben az ügyben."
Schöpflin egyike volt annak a négy EP-képviselőnek (cseh, litván és lengyel képviselők mellett), akik módosítást nyújtottak be Elmar Brok német képviselő jelentéséhez. A jelentés a tervek szerint május végén kerül az Európai Parlament plenáris ülésének napirendjére a transzatlanti kapcsolatokról folyó általános vita keretein belül.
MTI - fidesz.hu