fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bizottsági szinten elfogadta az EP az első roma nőjogi jelentést
2006. április 25., 18:44
Nagy többséggel elfogadta az Európai Parlament nőjogi és esélyegyenlőségi bizottsága kedden Járóka Lívia (Fidesz) saját kezdeményezésű jelentését a roma nők helyzetéről az Európai Unióban, a dokumentum az Európai Parlament történetének első roma nőjogi jelentése.

Járóka Brüsszelben kiadott közleménye szerint a jelentés jelzi a roma nők alapvető emberi jogainak megvalósításával kapcsolatban az EU-n belül felmerülő sokféle problémát, és felszólít számos intézményt, hogy késlekedés nélkül cselekedjenek a jelenlegi roma jogi krízis megfékezéséért. A jelentéstevő így kiemeli a roma nők elleni többszörös diszkriminációt olyan területeken, mint a munka, az egészségügy és az oktatás, valamint említést tesz a roma nők sterilizációjáról és az emberkereskedelemről. Felszólítja az Európai Bizottságot és az Európai Parlamentet, hogy hozzanak létre
külön pénzalapot a roma nők felemelkedésének elősegítésére, egyénileg és szervezetek keretében egyaránt, az oktatásban, foglalkoztatásban, vezetésben és politikai életben való részvételük érdekében.

Járóka szerint a dokumentum reális és kiegyensúlyozott képet ad az európai roma nők helyzetéről, és a témáról tavaly elfogadott határozattal együtt lehetővé teszi, hogy az Európai Bizottság kiadjon egy zöld könyvet (vitaindító munkaanyagot) a romákról, és kialakítson egy romaügyi stratégiát.

"Boldog vagyok, hogy a női jogok bizottsága a legfőbb megoldandó feladatok közé sorolta a roma nők helyzetét, mivel az európai politikusoknak és jogalkotóknak még nem sikerült teljesen és eredményesen biztosítaniuk a roma nők egyenjogúságát. Az európai társadalmakba való egyenjogú bevonásuk még nem történt meg" - idézte a közlemény Járóka Líviát.

Az EP-bizottság alelnöke, Gurmai Zita (MSZP) kifejtette, hogy példaértékűnek tartja azt az együttműködést, amelynek eredményeképp az első ilyen jelentés megszületett, és kitűnő szakmai munkát tükröz. "Köszönet a magas szintű szakmai egyeztetésekért" - értékelte a munkát. Azt is aláhúzta, hogy egy kivételével gyakorlatilag minden módosító indítványban meg tudtak egyezni. Hozzátette: "Egy dologban volt más véleményem. Úgy gondolom, hogy az új tagállamokban élő roma nők helyzetét külön kell kezelni. Értettem Járóka Lívia megközelítését, hogy közösen és együtt kell gondolkodnunk a 25-ök Európájában, Magyarország és az új tagállamok tekintetében azonban a probléma messze súlyosabb, mivel a roma lakosság aránya a népességen belül jóval magasabb az uniós átlagnál. Folyamatosan napirenden kell tartanunk a roma nők helyzetét, ha érdemi változást kívánunk elérni" - nyilatkozta Gurmai Zita. Módosítóját a bizottság egyhangúlag elfogadta.

A jelentést az Európai Parlament plenáris ülése májusban fogja tárgyalni, és szavazni fog róla.

MTI - fidesz.hu