Eddig 2639 embert kellett kitelepíteni országszerte az áradások miatt. 2109 embernek a tiszai árvíz miatt kellett elhagynia lakhelyét - tájékoztatott a katasztrófavédelem. A védekezési munkálatokban összesen 24 ezren vesznek részt, 7500-an Köröszug térségében - írja a Magyar Rádió.
Csongrád megyében megszervezték Csanytelek, Felgyő és Tömörkény települések lakosságának teljes, illetve Csongrád város lakóinak részleges kimenekítését - tájékoztatott az Objektív Hírügynökség.
Lassú apadás
Folytatódik a lassú apadás az Alsó-Tiszán, de a vízszint csökkenésének üteme mérséklődhet, sőt az előre jelzett csapadék miatt a tendencia meg is fordulhat.
A Tisza Csongrád megyei szakaszán a vízszint 24 óra alatt 3-5 centimétert csökkent, a Hármas-Körösön az apadás 7-8, a Maroson 5 centiméter volt. A következő hat napban a Tisza vízgyűjtőjében 5-15 mm csapadék hullhat, s ez újabb árhullámok kialakulásához vezethet. A terület árvízvédelmi szakaszain, ahol változatlanul rendkívüli készültségi fokozat van érvényben az árvízi jelenségek - csurgások, átnedvesedések, felpuhulások - erősödtek.
Szolnoknál ma reggel 1001 centimétert mértek, a folyó a tetőzés óta 12 centit apadt, Csongrádnál a Tisza vízállása 1016 centiméter volt (18 centit apadt), Szegednél 998 centiméter (itt 11 centis volt az apadás). A Tisza szatmár-beregi szakaszán viszont már gyorsult az apadás, Vásárosnaménynál az utóbbi 24 órában már 60 centimétert csökkent a folyó vízszintje.
Mérsékelték a készültséget
A kormány tegnap feloldotta a rendkívüli készültséget a Tisza Kisköre-Szolnok közti szakaszán. Meg lehetett szüntetni az elsőfokú készültséget a Berettyó felső szakaszán, a Fekete-Körösön, valamint a Tiszán Záhony és Tiszacsermely között, Tokaj és Tiszavalk közt pedig másodfokúra lehetett mérsékelni a készültséget. Jelenleg összesen 1792 kilométer hosszon védekeznek folyóinkon; rendkívüli fokozat van érvényben 710 kilométer védvonalon a Tisza Szolnok és a déli országhatár közötti szakaszán, továbbá a Zagyva és a Maros folyó torkolati védelmi szakaszain, valamint a Hármas-Körös teljes hosszán. Harmadfokú
a készültség a jobbparton Tiszakeszi és Szolnok között, a balparton Tokaj és Szolnok között, valamint a Hortobágy-Berettyón összesen 451 kilométer védvonalon. Másodfokú készültséget tartanak 295 kilométer védvonalon, a jobbparton Tokaj és Tiszavalk között, a balparton Tokaj és Tiszakeszi között, a Lónyay főcsatorna felső szakaszán, a Sajó torkolati szakaszán, a Berettyó alsó és a Sebes-Körös torkolati szakaszán, valamint a Taktán. Elsőfokú a készültség 336 kilométer hosszon, a Tiszán Tiszacsermely és Tokaj között, a Krasznán, a Lónyay főcsatornán alsó szakaszán, a Bodrogon, valamint a Kettős-Körösön.
Egyre több az árvízi jelenség
A vízügyi tájékoztató szerint a Tisza középső és alsó szakaszán és a Körösök töltései mentén egyre több az úgynevezett árvízi jelenség: buzgárok, csurgások, szivárgások, felpuhulások. A felpuhult töltéseken korlátozottan vagy sehogy sem lehet gépjárművel közlekedni, ezért a vízi és légi szállítás döntő jelentőségű - számolt be Reich Gyula szóvivő.
A Köröszugot veszélyeztető négy töltésrepedés jelenleg egyensúlyban van, de a kockázat nem csökkent. Tiszasas, Csépa és Szelevény biztonságát a második védelmi vonalak kiépítése fokozhatja. A három lokalizációs töltés és a völgyzárógát építése egyébként ma befejeződött. A Tiszaug-Tiszasas, illetve Tiszasas-Csépa közti út mentén még folynak a védekezési munkálatok, meg kell védeni ezen kívül Tiszasas mély fekvésű részeit, Szelevény belterületét, Istvánházát és az itt található szeméttelepet. E munkálatok holnapra fejeződnek be. A Hármas-Körösnél Kútrét térségében húszméteres hosszon megroskadt a rézsű, az emberek már dolgoznak a helyreállításon. A fentiekből látható: apadó ágban sem csökken a veszély, illetve csak méteres nagyságrendű apadás után számíthatunk a javulásra.
mno.hu - fidesz.hu