Ezek sorában Tokár István, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei védelmi bizottság elnöke elmondta: az árvízi veszélyhelyzetbe került köröszugi települések közül Szelevényen teljes, még Csépán és Tiszasason részleges kitelepítést hajtottak végre, az embereket Kunszentmártonban és Cserkeszőlőn helyezték el. Ez összesen 2.032 lakost érintett - tette hozzá. Jelezte, a betegeket, 34 embert a szolnoki Hetényi kórházba szállítottak. Sólyom László arról érdeklődött, hogy a kitelepítésnél kellett-e erőszakot alkalmazni? Tokár István azt válaszolta, hogy erőszakkal senkit sem kényszerítettek otthona elhagyására, Szelevényben azokat a házakat, ahol visszamaradtak, fehér zászlóval jelölték meg, mentés esetére.
Csomós Mátyás ezredes, megyei katasztrófavédelmi igazgató arról számolt be, hogy a lakosok kitelepítése mellett, az földművelésügyi tárca irányításával, gondoskodtak a haszonállatok, termények elszállításáról, valamint a műtrágyát, veszélyes anyagot tároló helyek kiürítéséről. Tatár Attila vezérőrnagy, Országos Katasztrófavédelmi főigazgató azzal egészítette ki, hogy jelenleg 2.636 a kitelepítettek száma, őket pszichológus csoportok keresik fel rendszeresen, és egy már bevált eljárást alkalmazva tartják az emberekben a lelket. Varga László területi vízügyi igazgató a Köröszugban kialakult árvízi helyzetről tájékoztatta az államfőt. Mint elmondta, ezen a részen nagyon régen épült gátak vannak, és a mostani magas vízállás miatt számítottak a töltések megcsúszására. Ezért igyekeztek felkészülni, többek között a térségben előzetesen két homoktárolót hoztak létre. A védekezést azzal jellemezte, hogy eddig a Köröszugban kétmillió homokzsákot építettek be, ezzel a vízzel szemben mintegy 3 és félezer tonna ellenterhelést alakítottak ki. Külön szólt arról, hogy egy vízbetörés esetén a települések védelmére lokalizációs védvonalat építettek ki.
Sólyom László kérdésére, meddig bírják a gátak a víznyomást elviselni, Varga László úgy fogalmazott, a mostani helyzet szerint a bekövetkezett gátrepedéseknél, megcsúszásoknál stabilizálódott a helyzet, ez azonban megnyugvásra nem ad okot, mert még legalább egy méterrel kell csökkennie a vízszintnek ahhoz, hogy a gáton dolgozók fellégezhetnek.
A köztársasági elnök a tájékoztatók után felkereste a kunszentmártoni sportcsarnokot, ahol a kitelepítetteket szállásolták el. Beszélgetett többek között egy fiatal öt gyermekes házaspárral, akiknek legkisebb gyermeke hét hete született. Azt kívánta nekik, hogy minél hamarabb visszatérhet szelevényi otthonába. Egy idős hölgytől az iránt érdeklődött, mivel töltik napjaikat? Mint megtudta, nagyon lassan múlik az idő, az emberek általában olvasnak, rejtvényt fejtenek vagy sétálgatnak a sportcsarnok környékén. Sólyom László Kunszentmártonból útnak indulva Szelevényt, Csépát és Tiszasast kereste fel, ahol a védelmi munkákról tájékozódott.
MTI - fidesz.hu