fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Súlyos belpolitikai botránnyá fajult a brit miniszterelnök-helyettes házasságtörése
2006. április 30., 10:30
Súlyos belpolitikai botránnyá fajult négy nappal az önkormányzati választások előtt John Prescott brit miniszterelnök-helyettes magánéleti válsága, miután titkárnője az egyik vasárnapi bulvárlapnak rendkívül kínos és aprólékos részleteket árult el kettőjük minap nyilvánosságra került viszonyáról.

A 67 éves Prescott - mint arról a baloldali irányzatú Daily Mirror fotókkal gazdagon illusztrált ötoldalas sztorijában a hét közepén beszámolt - két évig tartott fenn intim kapcsolatot a nála negyed századdal fiatalabb Tracey Temple-lel. Temple most eladta saját verzióját a Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi bulvárlapnak, állítólag 100 ezer, más értesülések szerint 250 ezer fontért (38, illetve 95 millió forint). A Mail on Sunday vasárnap hajnalban egy videofelvételt is közzétett, amelyen Tracey Temple könnyek között, elcsukló hangon panaszolja fel, hogy eddig együtt kellett élnie "a hazugságokkal és téves információkkal", amelyek a miniszterelnök-helyettessel fenntartott viszonyáról megjelentek, és amelyek károsították jó hírnevét, sőt karrierkilátásait is. A volt titkárnő ezek után közlésre átadta a viszonyról vezetett, részletekbe menő naplóját a lapnak. Ebben szerepel egyebek mellett, hogy Prescott és ő a politikus hivatali irodájában, munkaidőben is lebonyolított pásztorórákat, kitéve magukat annak, hogy bárki rájuk nyit. Tracey Temple feltárja, hogy egyszer szállodai szobában is lebonyolítottak egy aktust, miközben Prescott felesége a hallban várt rájuk, egy másik alkalommal pedig az iraki háború halottainak emlékére rendezett kormányzati gyászünnepségről vonultak egyenesen az ágyba.

Prescott még vasárnap hajnalban ellennyilatkozatot adott ki, amelyben elismerte ugyan, hogy "intim kapcsolatot" tartott fenn Temple-lel, a Mail on Sundayban megjelentek zömét azonban "egyszerűen valótlannak" minősítette. Prescott nyilatkozata szerint egyértelmű, hogy volt szeretőjét "a pénzügyi haszon maximalizálásának célja" vezérelte, amikor eladta sztoriját a vasárnapi lapnak. A miniszterelnök-helyettes egyetlen szóval sem tett utalást arra, hogy lemondani készülne, jelezte viszont, hogy a sajtópanaszügyi bizottsághoz fordul a Mail on Sunday hasábjain megjelentek miatt.

A Prescott-ügy a brit kormányt a csütörtöki önkormányzati választások előtt sújtó két fő belpolitikai botrány egyike. A másik főszereplője Charles Clarke belügyminiszter, aki már a hét közepén felajánlotta lemondását, miután kiderült: 1999 óta ezernél több olyan külföldi bűnöző - köztük több gyilkos és kábítószer-kereskedő - került szabadlábra, akiket érvényes bírói végzés alapján, büntetésük letöltése után ki kellett volna toloncolni az országból. Tony Blair kormányfő egyelőre nem fogadta el Clarke lemondását. A csütörtöki önkormányzati választásokra készülő, 1997 óta kormányzó brit Munkáspárt egyébként is omladozó közmegítélését már a mostani botrányok előtt is alaposan kikezdték azok a sajtóhírek, hogy a párt a tavalyi parlamenti választások kampányára titokban 14 millió font hitelt vett fel brit üzletemberektől, akik közül többnek cserébe nemesi címet és felsőházi tagságot ígért.

MTI - fidesz.hu