A WASG a Baloldali Párttal - korábbi nevén a Demokratikus Szocializmus Pártjával (PDS) - még a tavalyi országos parlamenti választások előtt szövetségre lépett, s a két erő választási szövetsége a leadott szavazatok 8,7 százalékával be is került a parlament alsóházába, a Bundestagba. A PDS az egykori keletnémet állampárt, a Német Szocialista Egységpárt (NSZEP) utódszervezete. A két párt 2007-ben formálisan is egybe akar olvadni, ám a WASG berlini és mecklenburgi szervezete az idei, szeptemberi tartományi választáson a Baloldali Pártnak konkurenciát kíván támasztani. A WASG hét végi ludwigshafeni kongresszusán többségi támogatásban részesült a 2007-es egyesülés terve, s a küldöttek többsége ellenezte, hogy a két helyi szervezet képviselőjelöltjei riválisai legyenek egy olyan párt jelöltjeinek, amellyel fuzionálni akarnak.
A berlini és mecklenburgi szervezet vasárnap jelezte: nem tesz le a szeptemberi önálló megméretés tervéről. Berlinben és Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományban a szociáldemokraták a Baloldali Párttal koalícióban kormányoznak, ám a két helyi WASG-szervezet szerint a Baloldali Párt liberális gazdasápolitikához adja nevét. A berlini WASG-szervezetet egy Lucy Redler nevű trockista vezeti, aki vasárnap kijelentette: arra számít, hogy a WASG országos vezetése leváltja a berlini szervezet vezetőségét, de a pártból való kizárást sem tartja lehetetlennek. A WASG vezetése tagadja, hogy ilyesmire készülne, ám azt ígérte, hogy minden szóba jöhető intézkedést megvizsgálnak, adott esetben megtesznek az országos pártkongresszus akaratának érvényesítésére.
A baloldali szociáldemokratákból, szakszervezetisekből létrejött WASG legismertebb politikusa Oskar Lafontaine, a német szociáldemokraták volt elnöke, aki a WASG és a Baloldali Párt közös parlamenti frakcióját, Gregor Gysivel, a Baloldali Párt talán legismertebb politikusával együtt vezeti. A párt elnöke Lothar Bisky, akit a Baloldali Párt szintén hét végi kongresszusán, Halléban 90 százalékhoz közeli eredménnyel megerősítettek tisztségében. Hans Modrow, a Baloldali Párt tiszteletbeli elnöke, volt NDK-s miniszterelnök Halléban is kifejtette, hogy véleménye szerint a Nyugatot részben felelősség terheli az egykori német-német határ keleti oldalán eldördült halálos lövésekért, a helsinki konferencia államai a hidegháború idején lehetőségeket mulasztottak el. A politikus állásfoglalása, a nyílt színen legalábbis, nem aratott osztatlan sikert pártjában.
MTI - fidesz.hu