fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szerdán kezdődik Kulcsár Attila és társainak büntetőpere
2006. május 1., 11:06
Szerdán kezdődik Kulcsár Attila és 21 társa büntetőpere a Fővárosi Bíróságon. A 71 oldalas vádiratban többek között sikkasztás, pénzmosás, vesztegetés, orgazdaság és bűnpártolás szerepel.

Kulcsár Attila vádlott-társai között van Rejtő E. Tibor, a K and H Bank volt vezérigazgatója, Kerék Csaba, a Britton Kft. volt ügyvezető igazgatója és az Egyesült Államokból önként hazatért Schönthal Henrik. A sikkasztás elkövetési értéke körülbelül 23 milliárd forint, a cselekménnyel okozott kár mintegy 8,3 milliárd, amiből 6,3 milliárd forint - hét gyanúsított teljes vagyona, négy cég - van zár alatt.

A nyomozás során 157 kötet, körülbelül 55 ezer oldalnyi nyomozati irat és 110 ezer oldalnyi melléklet készült. A K and H-ügyhöz kapcsolódva tucatnyi nyomozás indult.

Tavaly a Fővárosi Bíróság büntető kollégiumának vezetője, Frech Ágnes azt nyilatkozta, hogy az elsőfokú eljárás akár két évig is eltarthat. Ihász Sándor fővárosi főügyész a vádemeléskor tartott sajtótájékoztatón elmondta: a K and H-ügyben egy ügyész-csapat állt fel, és az egyes elkülöníthető témaköröket egy-egy ügyész kapta meg az ügy kiterjedtsége, bonyolultsága miatt. Így sikerült tisztázni, hogy mi a cselekmény elkövetési módszere, az egyes gyanúsítottak szerepe, ezek hol kapcsolódtak egymáshoz, kinek mi volt a feladata, kik voltak az érintett off-shore cégek tulajdonosai, kik biztosították a bűncselekmény során keletkezett pénzt.

A fővárosi főügyész szerint ez volt az első olyan pénzmosási ügy Magyarországon, ahol a pénzt tényleges gazdasági tevékenység során is felhasználták.

Az ügy két szálon indult. 2003. április 26-án a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) megkezdte a Pannonplast Rt. vizsgálatát, és június közepén bejelentést tett. Július 7-én pedig a K and H Bank tett feljelentést. Kulcsár Attila időközben Ausztriába távozott, ahol 2003. július 17-én letartóztatták, majd kiadták a magyar hatóságoknak. A Kulcsár-ügyben 12 államtól kértek jogsegélyt, illetve ennek keretében zár alá vételt a magyar hatóságok.

Polt Péter legfőbb ügyész egy tavalyi interjúban elmondta: előfordul, hogy "egy-egy szál felderítése azért szenved késedelmet, mert az illetők, akikkel szemben a büntetőeljárást le kellene folytatni, külföldön tartózkodnak - ellenük elfogatóparancs van érvényben. Amennyiben hazakerülnek, további részletekre is fény derülhet, nemcsak Kulcsár személyét, hanem más elkövetői köröket illetően is".

Kulcsár Attilával összefüggésben több magas rangú rendvédelmi vezető ellen is büntetőeljárások indultak. Ez év februárjában Bácskai János tábornokot, a maffiaellenes központ korábbi vezetőjét nem jogerősen egy év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte és lefokozta az ellene Kulcsár Attilával kapcsolatban hivatalos személyként elkövetett bűnpártolás miatt indult büntetőügy megismételt elsőfokú eljárásában a Csongrád Megyei Bíróság katonai tanácsa. Bácskai János 2003 nyarán, a Kulcsár-ügy kipattanása után Ausztriában találkozott a magyar hatóságok elől bujkáló brókerrel.

Molnár Csaba alezredes ellen, aki 2003-ban az Országos Rendőr-főkapitányság pénzmosás elleni osztályának vezetőjeként közreműködött a Kulcsár-ügy több gyanúsítottjának - köztük a brókernek Bécsben történt - elfogásában, egy Kulcsár Attilával közvetlenül összefüggő ügyben emelt vádat az ügyészség.

Bácskai János és Molnár Csaba egyaránt tagadta az ellen felhozott vádakat.

Ez év februárjában a Központi Nyomozó Főügyészség megszüntette azt a nyomozást, amit a brókerügyben vesztegetés miatt rendeltek el Puch László és Baja Ferenc szocialista országgyűlési képviselők szerepének tisztázására. Kulcsár Attila egyik vallomásában azt állította, hogy Puch László és Baja Ferenc segítette őt a sikkasztásban, ezért több tízmillió forintot kaptak. Az ügyészség szerint azonban nem bizonyítható Kulcsár Attila állítása, ezért megszüntették a nyomozást.

Viszont már tavaly októberben jogerősen letöltendő szabadságvesztésre ítélt a Fővárosi Bíróság bűnsegédi magatartás miatt egy személyt, aki közreműködött annak a Szász Károlynak a bántalmazásában, aki 2003-ban a PSZÁF egykori vezetőjeként az úgynevezett Pannonplast-ügyben a bűnüldöző szervekhez intézett bejelentésével a Kulcsár-ügy egyik elindítója volt.

Szász Károly 2003 nyarán történt megveretése kapcsán a bíróság szóbeli indoklásában kifejtette: láthatóan jó előre kitervelt bűncselekmény történt, melyet a sértett személyével és tisztségével összefüggő indítékok mozgathattak. A felbujtó és a pontos indíték azonban felderítetlen maradt.

MTI - fidesz.hu