fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A magyar kultúra része a magyar nóta
2006. május 2., 08:30
Hajdú-Bihar megyében elsőnek alakult meg Sárrétudvariban a Nótakör Egyesület 1999-ben, amely április utolsó szombatján, immár harmadik alkalommal - közel kétszáz résztvevővel - rendezte meg vacsorával egybekötött nótaestjét.

Annak idején 22 nótakedvelő lelkes tag hozta létre a nótakört, melynek elnöke Drágánné Szabó Eszter nótaénekes művésznő volt. A tagság mára megduplázódott, s a kezdetektől fogva aktív tag, a nyíregyházi főiskola szociális munkás szakos hallgatója, Lepnyán Viktor vezeti két éve az egyesületet. A fiatalember családjából hozta a magyar nóta iránti szeretetét, amatőr szinten nagyapja, édesanyja is mind a mai napig énekel.

Az egyesület célja: összefogni, s a fiataloknak tovább adni a magyar nótát, mely - meggyőződésük szerint - a magyar kultúra része. Olyannyira népszerűek a sárréti faluban, hogy öt általános iskolás tagjuk is van! Állandó szereplői a többi civil szervezet rendezvényeinek, melyeken mindig nagy sikerrel lépnek fel nemcsak magyar nótával, hanem örökzöld slágerekkel, cigánynótával is.

Működésükhöz - a tagdíj mellett - az önkormányzat is hozzájárul, de több képviselő saját tiszteletdíjából is támogatja az egyesületet.

A mostani nótaestre eljöttek a falu civilszervezeteinek képviselői, a szerepi nyugdíjasklub, valamint a testvér nótakör, a hajdúszoboszlói Vörös Sári Magyarnóta Egyesület tagjai, élükön Drágánné Szabó Eszterrel. A művésznő elmondása szerint, napjainkra helyére kerül a magyar nóta - amely ugyanolyan hungarikum, mint a szegedi halászlé, a tokaji bor, vagy a kalocsai paprika -, mert az udvariak és szoboszlóiak példáján felbuzdulva már Kabán is megalakult a nótakör, Sápon pedig most szerveződik.

Az április 29-i est különlegességét az adta, hogy először lépett fel 18 amatőr énekes élő cigányzenekar - a debreceni Délibáb Nótakör állandó zenekara - kíséretével.

Kép és szöveg: Nyírő Gizella