Befektetési bankok párizsi közlése szerint korábban egyetlen orosz cégnek sem sikerült ilyen pozícióba kerülni. Ennek hátterében a Gazprom-részvények iránt megnyilvánuló folyamatos kereslet áll. Piaci tőkeértékét tekintve a világelső az amerikai ExxonMobil olajcég, 381 milliárd dollárral, a második helyezett a General Electric, 358 milliárddal. A Gazprom még április elején kérvényezte az amerikai tőzsdefelügyelettől, hogy az amerikai értékpapírpiacokon a részvényeit helyettesítő letéti jegyekből (ADR) az eddiginél jóval többet, a kibocsátott részvénytőke mintegy 4 százaléka helyett 35 százaléknyit forgalmazhasson, vagyis a Gazprom részvény a külföldi befektetők jóval szélesebb köre számára legyen jegyezhető.
Vlagyimir Putyin orosz elnök karácsony előtt írta alá a tavaly állami többségűvé vált Gazprom részvényforgalmának liberalizálásáról szóló törvényt és a végrehajtását szolgáló rendeletet, újabb lépésként afelé, hogy világelső gázmonopólium papírjai a legvonzóbbak közé kerülhessenek a feltörekvő piacokon. Előtte az orosz parlament mindkét háza jóváhagyta azoknak a korlátozásoknak a feloldását, amelyek értelmében a külföldiek együttesen legfeljebb 20 százalékkal részesedhettek a Gazprom alaptőkéjéből, és a Gazprom-részvények mintegy 4 százalékát kitevő másodlagos papírokkal kereskedhettek amerikai letéti jegyek (ADR) formájában. Azóta elvileg a külföldi befektetők egy részvény híján akár 50 százalékra növelhetik együttes részesedésüket az orosz gázmonopóliumban.
Az orosz kormány tavaly nyáron több mint 39 százalékról kissé 50 százalék fölé duzzasztotta részesedését a Gazpromban, oly módon, hogy az állami tulajdonú Rosneftegaz holding - amelybe korábban a kormány bevitte az állami Rosneft olajcéget - 10,7 százalékot vásárolt a Gazpromból annak leányvállalataitól.
MTI - fidesz.hu