fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Százmilliárd forint felett a külkerhiány
2006. május 3., 10:11
Az idei év első két hónapjában a kivitel volumene 17, a behozatalé pedig 13 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet.

Értékadatokból számítva az export és az import lényegében azonos mértékben bővült, a növekedés forintban 20, euróban pedig 17-18 százalékos volt. A külkereskedelmi mérleg 7 milliárd forinttal (19 millió euróval) romlott, hiánya 103 milliárd forintot (410 millió eurót) tett ki - derül ki a KSH adataiból.

Az előzetes adatok szerint az import forintárszintje 6, az exporté 3 százalékkal nőtt, s így a cserearány 3 százalékkal romlott. A kedvezőtlenebbé váló cserearány túlnyomórészt az energiahordozók árváltozásának következménye. A forint árfolyama 4 százalékkal gyengült, amelyen belül az euróhoz képest két és fél, a dollárhoz viszonyítva pedig 11 százalékos volt az értékvesztés mértéke. A külkereskedelmi forgalom devizaárszintje importban 2,5 százalékkal nőtt, exportban pedig valamelyest mérséklődött.

A legnagyobb forgalmú árufőcsoport, a gépek és szállítóeszközök volumene exportban 18, importban pedig 15 százalékkal emelkedett. A villamos gépek és készülékek kivitelének értéke 18 százalékkal bővült, a közúti járműveké pedig közel másfélszeresére, 200 milliárd forintra nőtt. Az export volumennövekedése a másik meghatározó forgalmú árufőcsoport, a feldolgozott termékek esetében is meghaladta az importét (16, illetve 12 százalék). Az árufőcsoport meghatározó forgalmú termékei közül a legnagyobb értéknövekedést kivitelben a szerves vegyi termékek (közel 2/3-os), behozatalban pedig a szakmai, tudományos és ellenőrző készülékek (több mint kétszeres) kereskedelmében regisztrálta a KSH. Egyedül az energiahordozók volumene nem nőtt: az import változatlan szinten maradt, az export 5 százalékkal csökkent. Ugyanakkor a jelentős árszintnövekedés következében a behozatal értéke 51, a kivitelé pedig 33 százalékkal növekedett. A legnagyobb értéknövekedés a 122 milliárd forintért behozott természetes és mesterséges gáz árucsoport forgalmában következett be, ahol az import értéke több mint kétharmadával bővült. Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kereskedelmének volumene a forgalom mindkét irányában 15 százalékkal bővült.

Az Európai Unió viszonylatában a kivitel volumene 13, a behozatalé 12 százalékkal nőtt. A régi tagállamok vonatkozásában a forgalom volumene mindkét irányban 10 százalékkal lett magasabb, míg az új tagállamokkal folytatott kereskedelemben a kivitel növekedése továbbra is lényegesen felülmúlta a behozatalét (36, illetve 22 százalék). Az egyenleg mindkét országcsoporttal lebonyolított forgalomban aktív volt, a mérleg az új tagországok relációjában 25, a régiek vonatkozásában 13 milliárd forinttal javult. Az Európai Unión kívüli országok viszonylatában a kivitel volumene 28 százalékkal nőtt, az - exportnál nagyobb súlyú és attól határozottabb árszintemelkedést elérő - importé pedig 14 százalékkal lett nagyobb. Az országcsoporttal folytatott kereskedelemben keletkezett hiány (240 milliárd forint) több mint 40 milliárd forinttal nőtt, ami azzal magyarázható, hogy a korábban a tagállamokból érkező import egyrésze mára közvetlenül az ázsiai országokból kerül feladásra.

napi.hu - fidesz.hu