A volt pénzügyminiszter szerint az idei évre jósolt 8 százalékos GDP-arányos hiánynak a felét le kellene faragni, azaz egy 7-800 milliárd Ft-os hiánycsökkentő csomagot kell összeállítani. "Ez volna a stabilizáció, áthúzódó hatásával számolva, tehát ennek kb. egy részét, a felét, kétharmadát lehet ebben az évben elérni, majd a nagyobb része természetesen a következő évre marad" - tette hozzá.
Bokros jelezte, hogy kettős feladat áll előttünk: egyrészt rövid távon meg kell oldani a költségvetés problémáját; "a stabilizáció az egy rövid lejáratú költségvetési kiigazítás, megmondom becsületesen, megszorítás, keresletkorlátozás" - tisztázta. "Az államháztartási reform nem pusztán rövid lejáratú költségvetési megszorításokat, nem pusztán kereslet-korlátozást tartalmaz, hanem elsősorban az állam által előállított közjavak és közszolgáltatások minőségének a javítását, a hozzáférés esélyegyenlőségének a javítását, ami bizonyos területeken akár még közkiadás-növekedést is jelent" - tette hozzá.
A professzor hangsúlyozta: "a lényeg az, hogy minden közgazdász és azt hiszem most már az egész értelmiség tulajdonképpen a reformokat elfogadja, a részletekben lehetnek viták". Majd megjegyezte: "az, hogy az értelmiség mit gondol, mert az egy dolog, sokkal fontosabb, hogy a társadalom jelentős részében egy komoly várakozás van. Igenis fontos költségvetési kiigazítás, majd pedig a közjavak, közszolgáltatások minőségét javító államháztartási reformra".
A változtatások szükségességét azzal indokolta Bokros, hogy "a jelenlegi államháztartási méret, terjedelem, struktúra és deficit ez többszörösen növekedésellenes és ilyen értelemben a felzárkózásunk van veszélyben és ezt érzik az emberek.
Munkaerő-felesleg és hiány, ingatlanadó
A volt pénzügyminiszter a foglalkoztatási kérdésekkel kapcsolatos elmúlt időszakbeli vitákról megjegyezte: az igazi probléma az, hogy "nálunk a munkanélküliség elsősorban szerkezeti, strukturális munkanélküliség, ami azt jelenti, hogy egyszerre van jelen ebben az országban a munkaerőhiány és a munkaerőfelesleg".
Az adórendszerbeli kérdésekkel kapcsolatban Bokros elmondta: "az egy egykulcsos személyi jövedelemadót úgy lehet hatásában progresszívvé tenni, ha e mellé egy nagyon komoly ingatlanadót bevezetünk, ami nemcsak a 100 millió feletti ingatlanokra, hanem már az első forinttól kezdve megadóztatja ezeket az ingatlanokat és így a tárgyiasult feketegazdaságból származó jövedelmeket is meg fogja".
portfolio.hu - fidesz.hu