fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Előadássorozat indul a magyar és francia "vadakról"
2006. május 4., 12:59
Előadássorozat indul a jövő héten a Magyar Nemzeti Galériában a múzeumban márciusban nyílt A Magyar Vadak - Párizstól Nagybányáig 1904-1914 című festészeti kiállítás kísérőrendezvényeként - tájékoztatta a múzeum közönség-kapcsolatokért felelős munkatársa csütörtökön az MTI-t.

Május 9-től június 27-ig minden kedden művészettörténészek, irodalomtörténészek és restaurátorok elemzik a kiállított mintegy 250 művet a Magyar Nemzeti Galéria B épületének előadótermében - olvasható Demeter Judit tájékoztatójában.

A francia, német, svájci és magyar múzeumok anyagából valamint hazai, európai és amerikai magángyűjteményekből válogatott, július 30-ig látogatható tárlaton többek között Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Iványi Grünwald Béla, Márffy Ödön, Kernstok Károly, Rippl-Rónai József és Tihanyi Lajos alkotásait láthatják az érdeklődők. Emellett egy kisebb francia kollekciót is bemutatnak a leghíresebb francia fauve-ok, így Henri Matisse, André Derain, Raoul Dufy, Maurice de Vlaminck műveiből.

Az ingyenes sorozat első előadását május 9-én Kilátás az István-toronyból címmel Szücs György művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria tudományos titkára tartja. Egy héttel később Passuth Krisztina művészettörténész, a kiállítás főkurátora hasonlítja össze a magyar fauves-okat a francia vadakkal.

A későbbi előadásokban vizsgálják majd kolorizmus és a színorgia, az impresszionizmus - pointillizmus kérdéseit, valamint kitérnek a modern festészet kezdetén tapasztalt színhasználat átalakulására is - áll a közleményben.

Külön előadáson foglalkoznak Czóbel Béla és Berény Róbert, a századelő két híres magyar festőjének munkásságával is, akikre különösen nagy hatással volt az 1905 körül Henri Matisse vezetésével elindított fauve-izmus, az a vadságként fordított stílusirányzat, ami az erőteljes színekkel, merész ecsetkezeléssel, könnyed vonalvezetéssel forradalmasította az európai festészetet.

A rendezvénysorozatot június 27-én Tarján Tamás irodalomtörténész a korszakot átfogó, Párizs és a magyar irodalom a XX. század elején című előadása zárja.

Demeter Judit az MTI érdeklődésére elmondta: már több mint 25 ezren látták a Magyar Nemzeti Galéria másfél hónapja nyílt kiállítását. Emlékezetes, hogy - 360 ezer érdeklődővel - évtizedes látogatói rekordot döntött a múzeum tavalyi Munkácsy-kiállítása.

MTI - fidesz.hu