A helyi idő szerint csütörtök este 22 órakor befejeződött választásokon 176 angliai tanácsban - köztük mind a 32 londoni kerület tanácsi képviselőtestületeiben - 4361 mandátum sorsáról kellett dönteni. A közel végleges eredmény szerint a Labour 26 százalékos, az ellenzéki Konzervatív Párt 40 százalékos szavazati arányt ért el. A Munkáspártot még az örök harmadik, a Liberális Demokrata párt is megelőzte 27 százalékos eredményével az előzetes összesítések alapján. A szélsőjobb megkétszerezte tanácsnoki helyeinek számát, jóllehet az így sem éri el a negyvenet a több ezerből.
A toryk a legjobb választási eredményüket érték el azóta, hogy John Major 1992-ben, az akkori közvélemény-kutatási adatokra rácáfolva megnyerte a parlamenti választásokat; a konzervatívok azóta egyébként nem nyertek parlamenti választást. A Labour, amely tavalyi, egymás utáni harmadik parlamenti választási győzelmével rekordot döntött a brit baloldal történetében, a mostani részleges angol helyi választásokon 256 tanácsi mandátumot vesztett, és 18 tanácsban vesztette el eddigi többségét. Elemzők előzetesen kétszáznál jelentősen nagyobb munkáspárti mandátumveszteséget már "súlyosnak" neveztek. A toryk 250 helyet és 12 tanácsot nyertek. A szélsőjobb legnagyobb szervezett ereje, a Brit Nemzeti Párt csaknem megkétszerezte, az eddigi 20-ról 38-ra növelte tanácsnokainak számát.
A súlyos munkáspárti veszteségek nyomán máris erősödnek azok a hangok, még a párton belül is, amelyek Tony Blair kormányfő rövid időn belüli távozását sürgetik. Blair másfél éve maga jelentette be, hogy negyedszerre már nem ő vezeti a pártot a választási csatába, de távozásának időpontját nem jelölte meg, amivel azóta sem csillapodó találgatásözönt indított el. A Munkáspárt különleges balszerencséje, hogy a Labour-kormány egyik legrosszabb politikai hete után volt kénytelen szembenézni a tavalyi győzelem óta első választói megmérettetéssel. A párhuzamosan futó botrányok közül a legkínosabb John Prescott brit miniszterelnök-helyettes magánéleti válsága: a párt balszárnyát képviselő, 67 éves politikus 43 éves titkárnője rendkívül aprólékos részleteket árult el a hétvégi brit sajtónak kettőjük néhány nappal korábban nyilvánosságra került viszonyáról, országos köznevetség tárgyává téve a munkáspárti kormány második emberét. A másik fő botrány főszereplője Charles Clarke belügyminiszter, miután kiderült: 1999 óta ezernél több olyan külföldi bűnöző - köztük több gyilkos és kábítószer-kereskedő - került szabadlábra, akiket büntetésük letöltése után ki kellett volna toloncolni az országból. Közülük több százat már azután eresztettek szélnek a brit belügyi hatóságok, hogy Clarke tavaly nyáron tudomást szerzett az ügyről.
MTI - fidesz.hu