Mint felidézte, csak Hegyeshalomból 560 személyt telepítettek ki. A környéken egyébként jelentős német ajkú kisebbség élt, él. A hegyeshalmiakat, rajkaiakat, levélieket, oroszváriakat, valamint mosonmagyaróváriakat Hessen Hünfeld kerületébe, illetve Bajorországba hurcolták.
A kisebbségi önkormányzat elnöke elmondta: az emlékművet Németh Ferenc helyi építési vállalkozó készítette, és mintegy 750 ezer forintba került. A helyi kisebbségi önkormányzat ezt egyedül nem tudta volna fedezni, hiszen éves támogatásuk mindössze 640 ezer forint. Ezért az emlékhely kialakításában segítettek a helyi vállalkozók, a települési és a megyei önkormányzat is.
Csernó Lászlóné közölte: tizenegy német kisebbségi önkormányzat működik a megyében, közülük a legfiatalabb, a hegyeshalmi 2002-ben alakult, de eddigi fennállásának mindössze négy éve alatt sikerült tájházat kialakítani, amelyben helyett kapott egy kis német nyelvű könyvtár is, illetve megszervezték az óvodában a német nyelvoktatást.
A megemlékezésen Szabó Miklós, a megyei közgyűlés alelnöke mondott beszédet, az azt követő ökumenikus istentiszteleten pedig az evangélikus templomban részt vett négy német kisebbségi énekkar a környező településekről. A helyi evangélikus lelkész, Kiss Miklós és a római katolikus plébánus, Bucsi Lajos németül mondott imát az egykori kitelepítettekért és utódaikért.
MTI - fidesz.hu