Vizi E. Szilveszter arra hívta fel a figyelmet, hogy ma a világ országait már nem katonai erejük vagy lélekszámuk alapján rangsorolják, hanem szellemi tőkeerejük szerint. A tudás, a szellemi tőke felértékelődött - mondta, utalva arra, hogy ennek jelentőségét az Európai Unió is felismerte, ezért a 2007-ben kezdődő keretprogramjában a kutatásokat "fokozottan" akarja támogatni. Közölte: úgy látja, megváltozott a kutatás szerepe a gazdasági folyamatokban, és világszerte szorossá lett a kutatás és a gazdaság kapcsolata. Nekünk is változnunk kell - fogalmazott a testület elnöke, aki szerint az Akadémiának a többi közt azért van szüksége a megújulására, mert mint mondta, jelenlegi döntési rendszere lassú, bizottsági rendszere pedig "elmossa a világos felelősségeket". Közölte: olyan reformokat tart szükségesnek, amelyek a
minőséget, a teljesítmény-arányos támogatást és a társadalmi-gazdasági hasznosságot szolgálják.
A testület elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Unión belüli magyar gazdaság, valamint az ide települő vállalatok és a "Magyarországba fektetett anyagi tőke" is igényli a hasznosítható tudományos eredményeket. Álláspontja szerint a XXI. század tudósától a társadalom, az adófizető polgárok elvárják, hogy a megszerzett ismereteket megossza velük, és hogy azokat a gazdaság számára alkalmazhatóvá tegye.
Az Akadémiai Aranyérmet idén Michelberger Pál akadémikus kapta járműipari tevékenységéért, míg a Wahrmann Mór-érmet Csányi Sándor, az OTP vezérigazgatója vehette át. Az Akadémiai Újságírói Díjban részesült az MTA tevékenységének hiteles, tárgyilagos bemutatásáért, a tudomány eredményeinek magas színvonalon történő közvetítéséért Fried Judit, a Magyar Távirati Iroda Zrt. munkatársa, valamint Daniss Győző, a Népszabadság és Sályi András, a Magyar Rádió munkatársa.
Csányi Sándor a díjat megköszönve az akadémikusok előtt arról beszélt, hogy az Európai Unióhoz csatlakozó magyar gazdaság nem csak hatalmas lehetőségeket kapott, de "hatalmas veszélyekkel is kell szembenéznie". Akkor tudjuk saját piacainkat megvédeni, és teret foglalni Európában, ha a többi közt a "gazdaságban is használható kutatási eredmények megszületnek", vagy ha az oktatás alkalmazkodik a gazdaság igényeihez - tette hozzá. özölte, reméli, hogy az új kormányprogrammal a "pazarló források csapjai kerülnek elzárásra, és nem születnek olyan intézkedések, amely a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően rongálná vagy csökkentené".
MTI - fidesz.hu