Rendkívüli készültségi fokozat 710 km védvonalon van: a Tisza Szolnok és a déli országhatár közötti szakaszán, a Zagyva és a Maros folyó torkolati szakaszain, valamint a Hármas-Körös teljes hosszán - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs szóvivője, Reich Gyula hétfőn az MTI-vel.
Szolnoknál 879 centiméteres a vízállás, Szegednél 873 centiméteres a folyó magassága.
A Tisza jobb partján Poroszló és Szolnok, a Tisza bal partján pedig Tiszafüred és Szolnok között harmadfokról másodfokra lehetett csökkenteni a készültséget.
A Hármas-Körös apad, Szarvasnál 797 centiméter a vízállás, a folyó tetőzés óta már 189, az elmúlt 24 órában 14 centimétert apadt.
A Tisza és a Hármas - Körös mentén továbbra is a szokásosnál jobban megerősített figyelőszolgálat működik, tekintettel az erősen átázott töltésekre.
A Tisza alsó szakaszon megkezdődött a töltésmagasítást szolgáló nyúlgátak bontása, a kikerülő homokzsákokból - ahol szükséges - a bordás megtámasztások megerősítése készül. Ezen a Tisza szakaszon még több helyen van csurgás, buzgár és új mentett oldali felázás.
A Tisza és mellékfolyói környékéről szinte mindenki visszatérhetett lakóhelyére, akit az árvíz miatt korábban kitelepítettek - közölte a katasztrófavédelem.
Már csak hárman tartózkodnak ideiglenes helyen, őket a Maros áradáskor, házuk lakhatatlanná válása miatt kellett kitelepíteni, az árvíz miatt érintett hét további ember betegség miatt kórházban van - mondta Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Az ár- és belvízvédelmi munkálatokra az év elejétől eddig mintegy 18,7 milliárd forintot fordított a vízügy, amiből az árvízvédelem 15,2 milliárd forintba, míg a belvízvédelem 3,5 milliárdba került - mondta Varga Miklós, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára.
A védvonalakban és az épületekben keletkezett károk helyreállítási költségéről a jövő héten kell a kormány részére előzetes jelentést adnia a környezetvédelmi és vízügyi miniszternek, az összeg várhatóan meghaladja a védekezési kiadások 50 százalékát.
Varga Miklós megerősítette, hogy az érintett folyószakaszokon tapasztalható apadás miatt a kormány kedden várhatóan megszünteti a veszélyhelyzetet a Tiszán és mellékfolyóin.
A károk felmérése kedden kezdődik, de csak akkor gyorsulhat fel, ha a folyók már visszahúzódtak medreikbe, ami 2-3 hét múlva következhet be.
MTI - fidesz.hu