fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tű a szénakazalban
2006. május 9., 07:17
A tavalyi érettségin óriásit bukott Magyar Bálint és minisztériuma, de sem a kormányzati felelősséget egy személyben viselő miniszterelnök, sem a választók nem utasították osztályismétlésre. (Gyurcsány Ferenc csak a kormányfőjelöltek tévévitájában pendítette meg a szocialista tárcarablást; azóta súlyos hallgatás.)

Ám az alaptalanul balkánozó, de mind több joggal banánköztársaságozó elemzők a legritkább esetben gondolnak Magyarra: ő kifogástalan, européer úriember, konszolidált életvitellel, szép villával, s alkalomadtán egy kis ártatlan flörtöléstől sem riad vissza. Egyébként pedig irányítása alatt az oktatásügy sikert sikerre halmoz - igazán nem ő tehet róla, hogy a tudatosan szétvert iskolarendszer tátongó hézagaiban burjánzik a dudva, a réseken ki-bejár a szél, s az országot mindinkább hatalmába keríti a funkcionális analfabetizmus.

Az idei érettségit kommentálva már nemigen érte el az uralkodó média ingerküszöbét, hogy az emelt szintű vizsgák lebonyolítására létrehozott tantárgyi bizottság tagja és a vizsgázó tanára egybeeshet, így a felvételi pontszámok kialakításakor beléphet az elfogultsági tényező, sérülhet az egyenlő elbírálás elve. Kezdjük szokni: a liberalizmus kissé elfajult honi változata számára nem igazából érték az esélyegyenlőség. A széles közvélemény amúgy sem fogékony az ilyesfajta cizellált aggályok iránt - azt nézi: idén lesz-e tétellopás, vagy nem lesz. Ha nem lesz, ki tudja: Magyar Bálint talán még maradhat is.

A tavalyi botránysorozat miatt a feladatlapokat az idén az igazgatók csak fél nyolckor kapják meg, olyan jegyzőkönyvezés esetén felbontható biztonsági tasakokban, amiket tépésre elszíneződő szalaggal láttak el. Sőt az egyenértékű feladatsorokból a végsőt sorsolással választják ki. Gondoljunk azért ebbe bele: az iskolák falai közé az össznépi gyanakvás jegyében beszüremkedett a közjegyzői irodák, a közlekedési szondázás meg a sportpályák kultúrája. Korábban még csak nem is sejtett, korlátlan lehetőségek tárulnak fel továbbá a tépésre elszíneződő szalagok közbeszerzési piacán is.

Nyilván véletlen egybeesés, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda most látta elérkezettnek az időt tudtunkra adni: értelmetlen folytatni az egy éve indított nyomozást a tavalyi érettségi tételek kiszivárogtatói ügyében. Így aztán javasolta is az ügyészségnek: szüntesse meg a büntetőeljárást, hiszen a nyomozás folytatásától sem várható eredmény. "Tűt keresünk a szénakazalban" - fogalmazott egy névtelenséget kérő belügyi tisztviselő. Pedig a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal tavaly augusztusi jelentésében még megvolt a tű: eszerint a tételek nyomtatása és szállítása közben alkalmazott biztonsági intézkedések elégtelenek voltak. Az érettségit szervező vizsgaközpont ugyan még 2004 novemberében szolgálati titokká minősítette az érettségi tételeket, ám az azok előállításában és szállításában közreműködő hivatalok, valamint a pályázati úton kiválasztott cégek egyike sem tartotta be a titkos ügykezelési szabályokat. Nem vezettek róluk olyan nyilvántartást, amelyből egyértelműen visszakereshető lenne, hogy az egyes tételeket hol tárolták, mikor és kik nyitották fel az azokat tartalmazó borítékokat. Mindenki vétkes volt, tehát senki sem.

Ha már mindenképp karcsúsítani kell az államháztartást, lehetne kezdeni talán a Nemzeti Nyomozó Irodával, amely egy álló éven át feleslegesen költötte az adófizetők pénzét egy olyan ügyben, amely az interneten visszakereshető. Lojális állampolgárként pedig szívesen közöltem volna velük a miniszteri rangban lévő Tű nevét, ha felhívnak. Elárulom: nem Donald Sutherlandnek hívják.

Csontos János, Magyar Nemzet