- Hétfőn megválasztották a Fidesz frakcióvezetőjének Navracsics Tibort, a 23 fővel megalakult KDNP frakcióvezetőjének pedig Semjén Zsoltot. De ott lesz Orbán Viktor is, akinek szintén van egy posztja, mint a frakciószövetség elnöke, vezetője. Ki fogja vezetni a Fidesz parlamenti munkáját?
- A magyar parlament szabályai szerint a Fidesz parlamenti munkáját Navracsics Tibor frakcióvezető fogja vezetni, mert ezt az intézményt ismeri a magyar Házszabály. A két párt közötti politikai megállapodást tekintve pedig, a frakcióelnökség fogja vezetni a két frakciót együttesen, amelynek a tagjai a két frakcióvezető, a frakcióigazgatók, Orbán Viktor és Semjén Zsolt társelnök, tehát lesz egy kitágított politikai testület, amely elsősorban stratégiai típusú döntéseket fogja meghozni - mondta Stumpf István.
- Navracsics Tibort eddig nem láthattuk a napi politikai csatározások főszereplőjeként, inkább háttérember volt, bár azt tudjuk róla, hogy mindig is adtak a szavára, fontos személyiség a Fidesz stratégiájának alakításában. Ön nyilván személyesen is ismeri. Mit lát e mögött, vajon az Orbán Viktor ellenes hangok felerősödhettek a frakcióban, vagy Navracsics is Orbán Viktor emberének számít?
- Végeztünk közvélemény-kutatásokat is, hogy le kell-e mondania Orbán Viktornak. Természetesen a fideszesek döntő többsége, több mint 80 százaléka azt mondta, hogy nem kell lemondani, de még a szocialisták több mint 50 százaléka is azt mondta, hogy nem kell lemondani Orbán Viktornak. Orbán Viktor megkerülhetetlen politikai szereplőjévé vált a jobboldalnak, ha ő változtatni akar a szerepén, akkor ez csak tervezetten és végiggondoltan teheti. Radikális mozgások itt az önkormányzati választások előtt azt eredményezhetik, hogy súlyos vereséget szenved a Fidesz a választásokon. Ezért én úgy gondolom, hogy átmeneti megoldásként egy teljesen új politikai formációt gondoltak ki, a hatalmi centrumot a Fidesz áttette a Szentkirályi utcából a parlamenti frakcióba, és a hatalmi centrum tetején továbbra is a párt elnöke, Orbán Viktor ül, és az egyéves átmeneti időszakban végig lehet gondolni Orbán Viktor jövőbeni szerepét, és szerintem ehhez az egyéves átmeneti időszakhoz választott magának szövetségest.
- Erre utal az, hogy csak egy évre vállalta a frakcióvezetői tisztséget Navracsics Tibor? És Semjén Zsolt is csak körülbelül egy évről beszél.
- Vállalhatta volna többre is, csak a frakciószabályzat emlékezetem szerint azt mondja, hogy a választások után egy évvel tisztújítást kell tartani a frakcióban is.
- Különálló KDNP-frakció: végül is 62 éves párttörténetükben ez valóban egy jelentős esemény. Milyen vonalát fogja erősíteni a Fidesznek és milyen tulajdonságát veszi el?
- Nem lehet azt mondani, hogy egy egyházi szervezet aktivistái ültek be a frakcióba, hanem azt lehet mondani, hogy ezek kipróbált politikusok, akik a keresztényszociális hagyományokat jól ismerik, én azt az erőforrást látom a KDNP-frakcióban, amelyet a Fidesz korábban nem, vagy nem elég jól tudott használni. Itt számos olyan ember van, aki a maga személyiségével, életteljesítményével figyelemreméltó példát nyújtott, és ezt nem lehet egyszerűen leírni vagy leradírozni, és szerintem motiválni fogja őket, hogy megkapták azt a lehetőséget még akkor is, hogy ez egy frakciószövetségen belül van, szélesebb társadalmi bázison, másfajta értelmiségi köröket is bevonva a szakértői munkába, ez a KDNP-frakció jól tud működni. Egyébként ez nehezebb helyzetbe hozza az MDF-et, minthogyha nem lett volna önálló KDNP-frakció, mert bizonyos értelemben elveszi a levegőt előlük, tehát nekik valójában a Fideszhez és a KDNP-hez képest is definiálni kell önmagukat, és meg kell mondaniuk, hogy mit értenek ők ez alatt kifejezés alatt, hogy ők a modern konzervatív párt, mármint az MDF.
- Mit értenek vajon?
- Az egyik ilyen nagy különbség lesz nyilvánvalóan, hogy az MDF határozott piacpárti magatartást fog tanúsítani, de ha például a 18 százalékos egységes adó kérdését valaki végigelemzi, akkor számos tekintetben biztosan az MDF által vallott nézetekkel is szembemegy, mert egyáltalán nem annyira egyértelmű a kérdés, mint ahogyan ők mondják. Nem tudom, hogy még milyen zászlókat akarnak ők feltenni amiket itt a korábbi konzervatív kiáltványukban megfogalmaztak, ez szerintem ki fog derülni akkor, amikor a kormány először komoly társadalompolitikai jellegű előterjesztésekkel elő fog állni.
- A négy év múlva következő választáson milyen reális elvárásai lehetnek így az MDF-nek a mostani produkció láttán?
- Ezt nem tudom. Azt tudom, hogy én jó néhány évvel ezelőtt azt gondoltam, hogy az MDF nagyon fontos stratégiai szövetséges a Fidesz mellett. Én úgy gondoltam, hogy egy több lábon álló jobboldali stratégiát kell kidolgozni, a Fidesz másként döntött, akkor az MDF-nek szélesebb mozgástere kínálkozott szerintem, mint most a választások után, ahol ő erőteljesen a közép, meg kicsit a liberális szavazókra mozgott rá. Azt láttuk az exit poll vizsgálataink alapján, hogy a jelenlegi MDF szavazótábora rendkívül heterogén. Nagy előnye a jelenlegi MDF szavazótábornak, hogy sok benne a fiatal.
- És bővülhet még?
- Szerintem bővülhet még, de ha csak abból akar bővülni, hogy a Fidesz majd szét fog esni, meg...
- ...hát most ezt mondják, legalábbis voltak erre utalások.
- Azt gondolom, hogy egy ellenzéki párt ellenzékben nem szapulhatja állandóan a bármilyen vele rosszat tett ellenzéki párttársát, mert ebből hosszú távon nem fog tudni építkezni. Előbb-utóbb valamit mondania kell a kormányról is. Én úgy látom a jövőbeni jobboldali politikai struktúra alakulását, hogy a Fidesz meg tud maradni egy erős jobboldali középpártként 35- 40 százalék támogatással.
- Nem a gyűjtőpárt kifejezést használta.
- Nem, mert azt hiszem, hogy szükség van önálló identitással rendelkező politikai szereplőkre ahhoz, hogy azt a fajta társadalmi beágyazottságot és társadalmi támogatottságot biztosítani lehessen, amivel a jobboldalnak szüksége van ahhoz, hogy kormányt tudjon alakítani.
radio.hu - fidesz.hu