fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kenyeret, cirkuszt és tévét! - A Hír TV interjúja Harrach Péterrel
2006. május 9., 17:36
Miért van szükség külön KDNP-frakcióra a Parlamentben? Mit jelent a frakcióelnökség és a frakciószövetség? A Hír TV Kontraszt című műsorának vendége volt Harrach Péter, a KDNP országgyűlési képviselője.

- Köszöntöm a stúdióban Harrach Pétert, a KDNP országgyűlési képviselőjét, jó estét kívánok!

- Jó estét kívánok!

- A héten megalakult a KDNP és a Fidesz frakciószövetsége, amelyet - állítólag - német mintára terveztek. Vajon mit jelent ez a frakciószövetség, és egyáltalán miért van szükség önálló KDNP-frakcióra?

- Mielőtt erre válaszolnék, néhány mondattal talán érdemes ismertetni a helyzetet, hiszen egy vesztes választás után vagyunk. A választási vereség, úgy tűnik számomra, három okra vezethető vissza. Nyilvánvaló, hogy valamiképpen összecseng ez a régi római mondással, a kenyeret és cirkusszal, csak kiegészítve egy újjal, a média hatalmával. Kenyeret, cirkuszt és tévét: talán ezt lehetne mondani. A médiafölény, egy olyan időzített kifizetéssorozat a választások előtt, amit a kormány produkált, és végül Gyurcsány Ferenc szereplése - ilyen táncos-komikus fellépése - adta meg a cirkuszi keretet mindehhez.

- Hadd szóljak közbe. A választások óta szinte minden, úgynevezett balliberális médium próbálja cáfolni, hogy médiafölényben lennének.

- Ezt nehéz cáfolni, és talán nem is érdemes ezzel foglalkozni. A Hír TV nézői tudják, mit jelent ez a fölény, hiszen bármelyik csatornát kapcsolják be, ott baloldali propagandával találkoznak. Nyilvánvaló, azok a kifizetések, amikről említést tettem, hangulatváltozást okoztak, és maga ez a színészi teljesítmény is a nézők befolyásolását szolgálta. A helyzet most az, hogy nem csupán legyőzni akarja az MSZP az ellenfelét, hanem megsemmisíteni. Ez ellen kell védekeznünk. Ezt teszi úgy, hogy a vezért ki akarja ütni - ismerjük a módszereit. Másról sem szól a média, mint arról, hogy Orbán Viktor vajon marad-e vagy nem marad. Végül szét akarja darabolni magát a csapatot is, az MDF-et már leválasztotta. Most már csak az a kérdés, hogy ez az MDF részéről csak egy flörtölés az MSZP-vel vagy tartós élettársi kapcsolatra is berendezkednek. Ebben a helyzetben nekünk a legfontosabb azt demonstrálni, hogy egységben vagyunk. Ezért kellett - a sokszínűség megmutatása mellett, az egység megteremtése érdekében - ezt a Szövetséget létrehozni.

- Igen ám, de a külön KDNP-frakció sokak szemében pont a feldarabolás elkezdődését, megindulását jelenti.

- Ahogy mi ezt létrehoztuk, biztosíték arra, hogy nem történik feldarabolás, hiszen az egység biztosítása legfontosabb a számunkra. Ez az egység azonban egy sokszínű egység: az egyik oldalnak - jelen esetben a kereszténydemokratáknak - meg kell mutatni a saját arculatát. Erre szükség is van, hiszen a két lábon állás előnyösebb, mint az egy lábon állás. És szükséges annak az eszmeiségnek a markáns bemutatása is, ami tulajdonképpen a Fideszt is jellemzi, mivel a hagyományos, magyar értelemben vett, Barankovics által is képviselt kereszténydemokrata mozgalom továbbélését jelenti a KDNP. Ez más fajta, ha szabad így mondanom, radikálisabb keresztény értékrend-megjelenítést jelent.

- De mi a biztosíték arra, hogy nem jár úgy a Fidesz a KDNP-vel, ahogy az MDF-fel járt, hogy egyszer csak a KDNP a nagy önállósága érdekében még önállóbbá próbál válni, és olyan utakat kezd el bejárni, mint az MDF?

Gondolom, vagyunk néhányan - az élet és a tapasztalat is ezt bizonyítja -, akik nem léptek volna be a KDNP-frakcióba, ha ez Orbán Viktor, illetve a Fidesz szándéka ellenére jön létre. Én magam is és sok más kollégám is csak azért hozta létre a KDNP-frakciót, mert ez egy közös döntés eredménye volt. Sőt maga Orbán Viktor vezette ezt elő, és mutatta be, igazolta, hogy így erősebbek vagyunk, mintha egy tömböt alkotnánk.

- Orbán Viktor lett a Szövetség elnöke, Semjén Zsolt a társelnöke. Politológusok ugyanakkor azt mondják, hogy ez a bizonyos frakcióelnökség egy értelmezhetetlen fogalom, és a tényleges cselekvőképesség a frakcióvezető kezében kell, hogy legyen. Akkor mi a szerepe és mi a jelentősége a frakcióelnöknek?

- A frakcióelnök, illetve a társelnök feladata az, hogy a fő irányt meghatározza. A frakcióvezető a napi kérdésekkel foglalkozik, hiszen egy frakció irányítása nagyon sok feladatot jelent. Nyilván az elnök - jelen esetben az elnökök - nem tudnák ezt végrehajtani, hiszen elaprózná az idejüket. Ez egy nagyon jó munkamegosztás, hiszen biztosítja az egységet, biztosítja a megfelelő irány tartását, és ugyanakkor két embert - a két frakcióvezetőt - felszabadít annak érdekében, hogy a napi munkákat jól végezzék.

- A frakcióelnök és a frakcióvezető nem lehet ugyanaz az ember? Ugyan Orbán Viktor azt mondta, ő nem szeretne frakcióvezető lenni, de Önöknél sem fordulhat ez elő?

- Előfordulhat, hiszen Semjén Zsolt személyisége alkalmas arra, hogy frakcióvezetőként is megjelenjen.

- A megalakulás után hallani lehetett arról, hogy a Szövetség alapvető politikai kérdésekben egységesen szavaz, de bizonyos esetekben kinek-kinek saját véleménye lehet.

- Mindig is volt lelkiismereti szavazásra lehetőség. Ugyanakkor a szavazás előtt minden frakció megtárgyalja a maga álláspontját. Ez a tárgyalás alkalmat ad arra, hogy közös véleményt alakítsanak ki. Jelen esetben még színesebbé válik a kép, hiszen a KDNP képviselői bizonyos elvi kérdésekben nyilván erőteljesebb véleményt jelenítenek meg, mint a Fidesz egyébként sokszínű, néppárti jellegéből adódó véleménye lesz.

- De nem teheti ez tönkre a frakciófegyelmet?

- Nem hiszem, hiszen együttes frakcióülések lesznek, ahol a fő irányt a két elnök által meghatározott módon fogjuk megvalósítani, és a szavazások ennek érdekében, ennek mentén történnek.

- A kampány alatt is elég sok támadás érte a KDNP-t. Az embernek az volt az érzése, hogy baloldalról most megpróbálják a KDNP-t démonizálni valamiféle szélsőjobbos szerepkörben, amit korábban a MIÉP-pel tettek meg. Nem tartanak attól, hogy ez sikeres lehet?

- Nézze, a jobboldali politikus jó közérzetének a titka az, hogy balról támadják. Tehát ez önmagában nemcsak, hogy nem baj, de egyfajta biztosítéka a hitelességnek. Azonban nagyon érdekesen alakul a KDNP-ben a keresztény értékrend képviselete, hiszen végső soron erről van szó. Ha csak Semjén Zsolt személyét és az enyémet tesszük egymás mellé, akkor máris látszik, hogy az egyik annak a már-már kultúrharcnak az antiliberális küzdelmeit jeleníti meg, amelyre nagy szükség van, hiszen a liberalizmus oly erővel nyomul, hogy azt valamiképpen fel kell tartóztatni. Ez Semjén Zsoltnak a feladata. Én magam a keresztény értékrend társadalmi megjelenítésén, a társadalmi problémák iránti érzékenységen, a szociális kérdéseken dolgozom, tehát ez ugyanannak a feladatnak egy másik oldalát jeleníti meg. A kettő kiegészíti egymást. Ilyen értelemben a KDNP önmaga is egy színes és jól vállalható különbségeket hordozó párt.

- A KDNP az elmúlt években a halottaiból támadt föl. De lát-e arra lehetőséget, hogy valóban bővülni tud, vagy pedig egész egyszerűen csak az eddigi Fidesz-tábor lesz megosztva és sokszínűbbé téve ezáltal.

- Nézze, a kereszténydemokrata mozgalom eddig is létezett. A KDNP mint szervezet bicsaklott egyet, olyan személyek uralták el, akik nem voltak hiteles kereszténydemokraták. Én úgy gondolom - és ez a nagy tanulsága ennek a folyamatnak -, hogy az eszméhez kell hűségesnek lenni és nem a szervezethez. A szervezetek változnak. Ma van Fidesz, mint fő erő, mellette KDNP, ki tudja, mi lesz? De az az értékrend, amit közösen képviselünk, az a politikai törekvés az megmarad, és ha ehhez ragaszkodunk, akkor ennek az egész oldalnak, a polgári-keresztény-nemzeti oldalnak a képviselete biztosított lesz.

- Azt nem tudom, megkérdezhetem-e: Ön személy szerint milyen pozíciót vállalna? Parlamenti alelnökit, esetleg frakcióvezetőit vagy erről inkább még ne beszéljünk?

- Én azt hiszem, még korai, hiszen tizenegynéhány óra választ el minket még a döntésig, de pillanatnyilag úgy állnak a dolgok, hogy folytatom a parlamenti alelnöki feladatokat.

- Képviselő úr, köszönöm szépen.

- Én is köszönöm.

A Hír TV interjúja 2006. május 7-én