A kezdeményezők azt remélik, hogy a petícióhoz (amely a www.oneseat.eu internetes honlapon található) legalább egymillió ember csatlakozik majd. Ez szimbolikus szám: az európai alkotmány szerint ugyanis egymillió aláírás esetén az európai szerveknek kötelező foglalkozniuk a felvetett kérdésekkel. (Más kérdés, hogy az alkotmány nem lépett életbe, s az egy évvel ezelőtti francia és holland elutasítás miatt kérdéses, megtörténik-e ez valaha - azaz az egymilliós számnak egyelőre nincs jogi érvénye...)
Az Európai Parlament (EP) jelenleg három székhellyel működik: munkája legnagyobb részét Brüsszelben végzi, de titkársága Luxemburgban van, s a képviselők minden hónapban négy napon át a franciaországi Strasbourg-ban üléseznek. E megosztottságnak már régóta számos bírálója van, mert a havonkénti költözködés rengeteg kényelmetlenséggel, s ráadásul felesleges kiadásokkal jár: az Európai Parlament titkárságának számításai szerint ha minden tevékenység egy helyen, értelemszerűen Brüsszelben összpontosulna, akkor azzal évi 209 millió eurót lehetne megtakarítani.
Az EP székhelyeinek kérdéséről annak idején a tagállamok kormányai döntöttek, s e döntést felülvizsgálni is csak a tagállamok tudják, méghozzá egyöntetű szavazattal. Márpedig a párizsi kormány hevesen ellenzi Strasbourg "feladását", hiszen az ottani ülésezés komoly bevételt hoz az elzászi városnak, s emellett növeli Franciaország presztízsét. Így azután az EP-képviselők hiába berzenkednek (s tiltakoztak már korábban is számos ízben), aligha járnak majd sikerrel.
MTI - fidesz.hu