fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Robbanás előtt a földgáz ára?
2006. május 11., 07:41
Minden jel szerint gázáremelések sorozatára kell felkészülnünk az előttünk álló egy évben. A világpiaci folyamatok nyomán már júliustól tíz-tizenkét százalékos drágulás várható, ám ha ezzel párhuzamosan a kormány az előrejelzéseknek megfelelően elkezdi lebontani az árakat féken tartó kompenzációs rendszert, a kisfogyasztók jelenlegi tarifája bő másfélszeresére emelkedhet.

Manapság sok szó esik a sajtóban a magas olajár következményeiről. A negatív hatások - például magas üzemanyagár, dráguló fuvardíj formájában - már a mindennapokban is kezdenek érvényre jutni, de a feketeleves még hátravan: az olajár emelkedése júliusban előbb a földgáz, majd később az áram árában is megjelenik majd. Ennek az az oka, hogy Európa nagy részében, így Magyarországon is a földgáz nagykereskedelmi árát a kőolajéhoz kötik, negyedéves felülvizsgálati időpontokkal. Ha tehát drágul a kőolaj, drágul a földgáz is.

Az új tarifát mindig az előző kilenc hónap átlagos olajár-emelkedése határozza meg. Tehát július elsején világpiaci oldalról olyan arányú gázáremelés várható, amilyen arányban a kőolaj, egész pontosan a Brent típusú referenciakeverék ára változott a tavaly októbertől számított időszakban. Akkor körülbelül 60 dollárba került egy hordó olaj, most 70 dollár fölött van az ár, s ha hinni lehet az elemzői jóslatoknak, ez rövid távon nem is igen változik majd.

Veszélyben a kompenzáció

A Magyar Nemzet számításai szerint ez alapján legalább tíz-tizenkét százalékos kisfogyasztói áremelésre lehet számítani júliusban.

A szorító piaci kényszerek mellett drágulást jelent majd a magyar kisfogyasztók többségénél az árak féken tartását szolgáló kompenzációs rendszer felszámolása is. Jelen pillanatban minden magyar háztartás 22 forintos támogatást kap egy köbméter földgázra, évi 1500 köbméteres fogyasztásig, az ezerötszáz és háromezer köbméter közötti mennyiségre pedig köbméterenként csaknem tizennyolc forintos támogatás jár.

A Medgyessy-kormány idején hozott rendszer mostanra tarthatatlanná vált; egyszerűen nincs rá elegendő pénz. Ezzel kapcsolatban Veres János pénzügyminiszter egy gazdasági fórumon azt mondta, hogy a kompenzációt nem egyszerre, hanem két-három lépcsőben szüntetik majd meg, de ez így is hatalmas érvágást jelent a lakosság számára. Egy köbméter földgáz körülbelül ötven forintba kerül most, de ha a valódi árat akarjuk kiszámolni, ehhez még hozzá kell adnunk a támogatást is. Ha a kompenzáció két-három lépcsőben eltűnik, az ötvenforintos gázárból már januárra hetvenöt forintos gázár lehet. Ennélfogva nem elképzelhetetlen az sem, hogy a júliusi mellett októberben is sor kerül egy újabb áremelésre.

Külön kérdés, mi történik a gáz árával egy év múlva, hiszen 2007 júliusában teljesen kinyílik a magyar gázpiac. Ez elméletileg azt jelenti, hogy minden fogyasztó attól a szolgáltatótól vásárolhatja majd a földgázt, amelyiktől akarja, de ezzel egy időben megszűnik az állam ármegállapítási joga is.

A szakemberek szerint ezután a fogyasztók semmilyen védőernyőt nem kaphatnak a fejük fölé, és kénytelenek lesznek a világpiaci árat kifizetni a gázért.
Mivel Magyarországon az áramtermelő erőművek körülbelül egyharmada földgáztüzelésű, a gázáremelés szükségszerűen áramáremelést is gerjeszt.

A Figyelő című lap múlt heti számában közölt összeállítás szerint hétszázalékos gázáremelés egyszázalékos áramáremelést jelent.

Bonyolult elszámolás. A gázár-kompenzáció kifizetését tekintve furcsa helyzetbe került az állam azzal, hogy egyes gázszolgáltatók éves elszámolásra álltak át. Az éves elszámolás azt jelenti, hogy a fogyasztó télen-nyáron ugyanannyit fizet minden hónapban. Mondhatjuk ezt úgy is, hogy ezek a háztartások téli fogyasztásuk egy részét előre fizetik ki, csakhogy ez egyben azt is jelenti, hogy előre kapják meg a gázártámogatást is. Minél hoszszabb ideig halogatja tehát a kormány, hogy hozzányúljon a kompenzációs rendszerhez, annál több pénzt fizet ki előre. Emiatt kétséges, hogy azoknak lesz-e igazuk, akik szerint az önkormányzati választásokig biztosan életben marad a mostani támogatási gyakorlat.

Forrás: Magyar Nemzet

fidesz.hu