Az erdélyi politológus és egyetemi tanár megállapítja: az EU tagállamai a bővítést elsősorban és mindenekelőtt gazdasági kérdésnek tekintik, előbb-utóbb Romániának is kifizetődő lesz a csatlakozás. A képlet azonban korántsem ennyire egyszerű - fűzi hozzá a szerző, megállapítva: a játéktér nem túlságosan nagy, de okos politikával, az ország érdekeinek ideológiai, etno-kulturális és klikkszempontoktól független tudatosításával, a szomszédok tapasztalatából levonható következtetések végiggondolásával a hátrányok minimalizálhatóak, az előnyök pedig maximalizálhatóak lehetnek.
"Minden jel arra mutat, hogy az unió most már, ha nem akarnók is, tagjává fogad bennünket. Ez a tény lehetőséget teremt arra, hogy gyorsan és hatékonyan felkészüljünk a ránk váró bonyodalmakra is, magyarán, hogy ne csak az EU-s kritériumokat teljesítsük, hanem azokat is megpróbáljuk érvényesíteni, amelyeket az ország sajátos érdekei tesznek szükségessé" - írja Bíró Béla.
Hozzáteszi azonban, hogy a román kormány, megbízhatatlan parlamenti háttérrel maga mögött, próbál legalább a csatlakozási kritériumoknak megfelelni és a természeti csapások (árvizek) okozta károkat csökkenteni. Egyébre már nem futhatja az erejéből. Traian Basescu államelnök pedig ahelyett, hogy a kormánypártok és az ellenzék között próbálna közvetíteni, éppenséggel konfliktusokat gerjeszt a kormánypártok között.
Az erdélyi Krónika hasábjain Fall Sándor megállapítja: izgatott várakozás övezi az országjelentés napját. Hozzáfűzi: a helyzet lényegi oldalát tekintve indokolatlan az izgalom, hiszen az európai illetékesek nem beszélnek 2008-nál későbbi időpontról, ez pedig tágabb szemszögből pontosan behatárolja a csatlakozási játszma mozgásterét. Adott tehát egy közel kétéves intervallum, amelyben a jelek szerint mindenképpen sor kerül az uniós csatlakozásra, és a felek nagyon jól tudják, hogy ebben a keretben meddig kell elmenniük érdekeik érvényesítésében - írja a szerző.
Brüsszelnek nyilván az az elsőrendű célja, hogy Románia a lehető legfelkészültebben váljon az EU tagjává, erre a jelenlegi körülmények között az lenne a legalkalmasabb megoldás, amiről a napokban beszélt az Európai Bizottság egyik szóvivője: az unió jelezze szándékát a 2007-es tagfelvétel vonatkozásában, ám erre csak akkor kerüljön sor, ha Románia és Bulgária teljesít egy sor feltételt. Ebben az esetben a két balkáni ország csak ősszel tudhatná meg a csatlakozás konkrét időpontját, a hátralevő időszakban pedig Olli Rehn további eredményeket préselhetne ki a két országból - fejti ki a kommentátor.
Ez a szerző szerint javát szolgálná nemcsak az uniónak, hanem Romániának is. Bukarest ugyanis mintha könnyebben megbarátkozna a későbbi, de biztos csatlakozás, tehát a lazítás gondolatával, mint a feltételeket számon kérő "euroterror" újabb szakaszával - szögezi le a Krónika cikkének szerzője.
MTI - fidesz.hu