Merkel Európa-politikai kormánynyilatkozatában beszélt az Európai Unió jövőjével kapcsolatos német elképzelésekről a parlament alsóházában, a Bundestagban. 2007 első felében Németország lesz az EU elnöke, s sokan Merkeltől várják például a megfeneklett európai alkotmány megmentését.
Merkel lehűtötte azokat a várakozásokat, hogy már most részleteket fog elárulni a 2007 első felére vonatkozó német tervekről. Védelmébe vette az alkotmányt, amelyet a német parlament már elfogadott, s azt mondta: az alkotmány döntő elem az EU cselekvőképessége szempontjából, ezért a válságból kivezető utat nagyon megfontoltan kell megtervezni.
A kancellár szerint "az Európa-projekt állását kritikusan át kell vizsgálni", az Európai Unió a polgároknál már nem áll olyan nagy becsben, s kétségek merülnek fel azzal kapcsolatban is, hogy a szociális piacgazdaság fölényben van-e más gazdasági modellekkel szemben.
Angela Merkel felszólított a bürokrácia masszív leépítésére, szerinte Németországban és Európában a bürokratikus szabályozások mintegy 25 százalékának a leépítésével a gazdaság javát lehet szolgálni.
A német kancellár Románia és Bulgária teljes jogú tagságát helyezte kilátásba, de időpontot nem mondott. A két országnak 2007. január elsejétől kellene az EU teljes jogú tagjává válnia. Merkel hangsúlyozta, hogy a belépési kritériumokat teljesíteni kell, s szerinte az Európai Bizottság legközelebb a felkészülési hiányosságok felszámolását fogja javasolni a két országnak.
A kancellár "helyesnek" nevezte, hogy Brüsszel egyelőre leállította Szerbia és Montenegro közelítését az Európai Unióhoz. Ennek oka az, hogy az unió megítélése szerint Belgrád nem működik kellőképpen együtt az egykori Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket kivizsgáló hágai törvényszékkel.
Merkel beszéde előtt Matthias Wissmann, a Bundestag Európa-ügyi bizottságának az elnöke "kritikus kérdésekről" tett említést Románia és Bulgária EU-tagsága kapcsán, "jönniük kell, de politikai engedmény nélkül". Wissmann szerint a bővítés eddigi menete helyes volt, de azt nem lehet ugyanezzel a sebességgel folytatni.
MTI - fidesz.hu